Huawei: Rozšířená realita se bez 5G sítí neobejde

Technologický pokrok urychlený celosvětovou pandemií znamená pro rozšířenou realitu (AR) nové možnosti rozvoje. Propojení fyzického světa s digitálním přináší do budoucna nejen zcela jedinečné příležitosti pro širokou škálu odvětví včetně vzdělávání, turistického ruchu a e-commerce, ale také představuje zajímavý ekonomický přínos.
Automobilka Škoda Auto začala nedávno v pilotním projektu využívat technologii rozšířené reality. Díky speciálním brýlím mají technici všechny potřebné informace přímo před sebou a mohou se plně soustředit na vykonávanou činnost Ilustrační foto: Škoda Auto

Podle prognóz bude mít ekosystém AR do roku 2025 tržní hodnotu 300 miliard dolarů. Jak zaznělo v rámci Better World Summitu, na kterém své vize představila i společnost Huawei, důležitým předpokladem rozvoje AR jsou 5G sítě.

Rozšířená realita spojuje reálný svět s prvky virtuální reality. Na rozdíl od virtuální reality (VR) tak nepřenáší uživatele do kompletní simulace a k jejímu zpřístupnění tak postačí i běžná chytrá zařízení, jako je například telefon. Kvalita AR ovšem podobně jako VR závisí na rychlosti datového přenosu, proto jde vývoj technologií ruku v ruce s rychlými sítěmi nové generace 5G.

„Rozšířená realita může skutečně umožnit splynutí fyzického a digitálního světa a přeměnit doslova sny v realitu,“ prohlásil během svého výstupu na summitu Bob Tsai, marketingový ředitel divize mobilních sítí Huawei. Dodal, že rozmach AR přijde zpočátku především v herním a vzdělávacím odvětví, cestování a navigaci, v prostředí sociálních sítí a v segmentu nakupování.

Pro demonstraci stávajících případů aplikace rozšířené reality představila Huawei Bílou knihu AR Insight and Application Practice, díky níž nabízí své know-how týkající použitých zařízení, aplikací a síťových řešení. Tsai zmínil například postup společnosti v době, kdy pandemie znemožnila návštěvy sídla Huawei v čínském Šen-čenu.

Využití rozšířené reality v tomto případě umožnilo představení klíčových produktů a řešení zákazníkům i partnerům napříč kontinenty a navíc urychlila komunikaci. Díky AR také společnost Huawei výrazně vylepšila logistiku, čímž podstatně zrychlila dodávky základnových stanic pro 5G.

Součástí Bílé knihy je také demonstrace systému Air Photo, který usnadňuje 3D modelaci na základě 2D fotografie, a řešení AR Engine navržené zejména pro mobilní telefony, jež zjednodušuje psaní kódu pro AR aplikace.

Oblast virtuální reality by podle Huawei měla být rozvíjena společným úsilím celého sektoru. „Pokud chcete kráčet rychle, jděte sami; pokud chcete dojít daleko, postupujte společně. Vývoj AR vyžaduje, aby celé odvětví spolupracovalo a vytvořilo efektivní řetězec 5G + AR. Obě technologie přicházejí v ten pravý čas. Díky sítím páté generace budeme moci využívat výhody AR. Rozšířená realita naopak akceleruje zájem o 5G,“ uvedl Tsai ve svém projevu.

Jako ukázku propojení 5G s rozšířenou realitou zmínil právě město Šen-čen, které je jako první na světě plně pokryto stand-alone 5G sítí. Místní řešení využívající možnosti rozšířené reality lze aplikovat napříč odvětvími po celém světě. „Aplikace AR se staly klíčovým motorem digitální transformace. Zásadně promění výrobní metody i způsob, jakým žijeme,“ dodal závěrem.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Libor Myška ve vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland

Po pěti úspěšných letech odchází Frank Jürgens z vedení společnosti ŠKODA AUTO Deutschland. Jeho nástupcem se stane Libor Myška, který do ŠKODA AUTO Deutschland přichází z centrály společnosti ŠKODA AUTO v České …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru