Huawei ve Finsku otevírá inovativní laboratoř, která má Evropě pomoci čelit digitálním výzvám ve finančním sektoru

Evropské finančnictví zažívá dynamické období digitalizace. S řešením aktuálních výzev bankovního sektoru má od letošního podzimu začít pomáhat unikátní laboratoř vytvořená ve spolupráci Sekce pro rozvoj ekosystému a Centra pro výzkum a vývoj (R&D) finské pobočky technologického lídra Huawei.
Na projektu se s Huawei podílí i technická univerzita Aalto a Helsinská univerzita, největší a nejstarší vysokoškolská instituce ve Finsku. Ilustrační foto: Huawei

Laboratoř Fin²Sec ve finských Helsinkách bude slavnostně uvedena do provozu 28. září a bude sloužit jako inkubátor a vývojová základna pro koncepty, návrhy a inovace v oblasti digitálních financí a zabezpečení. Na projektu se s Huawei podílí i technická univerzita Aalto a Helsinská univerzita, největší a nejstarší vysokoškolská instituce ve Finsku.

Společně s rostoucím tempem digitální transformace napříč všemi odvětvími stojí sektor finančnictví před řadou naléhavých výzev. Požadavky na rychlé, bezpečné a spolehlivé bankovní, platební a další finanční služby jdou v posledních měsících strmě nahoru, mimo jiné i vlivem pandemie covid-19, která razantně zvýšila počty nákupů a finančních operací prováděných z domova.

Pomocnou ruku nyní nabízí technologičtí giganti včetně společnosti Huawei, která pro tento účel zřídila speciální inovační laboratoř, jejímž cílem je učinit digitalizované, více zabezpečené a celkově zdokonalené platební procesy přístupné každé domácnosti i každému jednotlivci. Zaměří se zejména na podporu finančního sektoru prostřednictvím inovativních technologických řešení, která pomohou zkvalitnit uživatelský zážitek a dají poskytovatelům služeb možnost dále budovat a rozvíjet vztah se svými zákazníky.

Huawei ve Finsku dlouhodobě podporuje univerzitní institut zaměřený na kyberbezpečnost – Helsinky-Aalto Institute for Cybersecurity. Také Fin²Sec laboratoř je vzhledem ke své povaze úzce propojena s místními univerzitami. Společnost také ještě před oficiálním spuštěním vyzvala evropské banky, fintech firmy a oborová sdružení, aby se k projektu připojily. V rámci laboratoře pak mohou sdílet své vize a s nimi spojené kritické výzvy, se kterými se lze společným úsilím a využitím odborných znalostí snáze vypořádat.

„Pokud nebudeme pracovat na posílení finančního ekosystému společně, budeme i nadále čelit potížím s poskytováním bezpečných digitálních služeb a produktů lidem takovým způsobem, aby pro ně byly snadno dostupné, a to zejména v případě těch, kterým je digitální transformace cizí nebo jim není úplně příjemná,“ uvedl Adam Rybusiewicz, ředitel pro rozvoj finančních služeb pro region, severní, střední a východní Evropy společnosti Huawei. „Účelem laboratoře je vytvářet nejen nové koncepty, ale také sdílet zkušenosti, společně čelit výzvám a podporovat úspěšné iniciativy nebo obchodní modely, které lze využít napříč finančním, bankovním a platebním sektorem.“

Společnost Huawei má již na kontě několik podobných projektů zaměřených na zkvalitnění zabezpečení, které vedly k významným inovacím. Příkladem úspěšného projektu je také digitální klíč založený na technologii NFC („near field communication“ – technologie používaná například pro bezkontaktní platby), který umožňuje řidičům zamknout nebo odemknout auto, či jej nastartovat pomocí chytrého telefonu.

„R&D tým finské pobočky Huawei pracuje na zabezpečení koncových zařízení téměř jednu dekádu. Výsledkem je zabezpečené prostředí s podporou hardwaru, které se dnes stará například o takové služby, jako jsou Huawei Pay, WeChat Pay, klíče od vozů a ověřovací řešení v mobilních telefonech Huawei. Těšíme se na to, že budeme sdílet naše odborné znalosti a že vneseme naše schopnosti v oblasti zabezpečení zařízení do ekosystému Fin²Sec společně s našimi univerzitními partnery,“ prohlásil Dr. Jan-Erik Ekberg, vedoucí laboratoře Helsinki System Security Lab (HSSL) ve společnosti Huawei.

Laboratoř Fin²Sec otevře své brány 28. září a v průběhu dne nabídne hostům, partnerům a delegátům řadu přednášek i prohlídku prostor. Zástupci Huawei a partnerských společností nejprve představí některé z hlavních výzev, jimž čelí experti v oblasti zabezpečení a ochrany soukromí ve finančním odvětví, podělí se o nejnovější trendy v sektoru digitálního bankovnictví a upozorní i na potíže týkající se vztahu ke spotřebitelům. Laboratoř bude hledat odpověď na všechny tyto i budoucí otázky.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.