Hypoteční sazby stagnují a drží se na historických maximech. Doplácí na to realitní trh

Názor
Konec akčních slev, kterými si některé velké banky snažily nalákat klienty k uzavření hypotečního úvěru, vedl k tomu, že průměrná úroková hypoteční sazba na začátku dubna opět nepatrně vzrostla. Ukazatel Fincentrum Hypoindex zaznamenal růst o tři bazické body na 6,3 procenta.
Dá se očekávat, že se na trhu v nejbližší době objeví více nájemního bydlení, na které budou odkázáni i ti, kteří by dříve hypotéku získali. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zásadní vliv má Česká národní banka (ČNB), která drží základní úrokové sazby na stejné hodnotě už od loňského června. Právě od nich se odvíjí i úroky komerčních úvěrů včetně těch hypotečních. Dokud centrální banka základní úrokové sazby nesníží, hypotéky levnější nebudou.

Rekordně drahé hypotéky jsou zásadním faktorem, který negativně ovlivňuje celý realitní trh. Většina domácností v Česku financuje koupi vlastního bytu prostřednictvím hypotéky, jen v Praze se dlouhodobě na hypotéku prodal každý druhý nový byt. To se nyní změnilo.

Drahé a hůře dostupné hypotéky, na které často nedosáhnou ani lidé s nadprůměrným příjmem, způsobily, že se celý realitní trh výrazně propadl. Pokud budu mluvit jen za Prahu, tak v ní se loni prodalo nejméně nových bytů za posledních dvacet let. Developeři podle dat Ekospolu prodali o dvě třetiny nových bytů méně než v roce 2021.

PSALI JSME:
Hypotéky opět zdražují, jsou skoro nejdražší od počátku milénia

Je otázkou, kdy se tento negativní vývoj zlomí. Centrální bankéři opakovaně deklarují, že pro snižování základních úrokových sazeb není prostor a že na stávající vysoké úrovni vydrží dalších mnoho měsíců. Stejně dlouho zůstanou drahé i hypotéky, což od vlastního bydlení odstřihne takřka většinu zájemců.

Naopak stále velmi vysoká inflace bude více motivovat i drobné investory k tomu, aby své volné prostředky ochránili před inflačním znehodnocením investicí do nemovitosti. Jejich zhodnocení totiž v dlouhodobém horizontu totiž inflaci s přehledem překonává. Navíc jde o jednu z nejbezpečnějších investic s velice dobrou likviditou.

Dá se tedy očekávat, že se na trhu v nejbližší době objeví více nájemního bydlení, na které budou odkázáni i ti, kteří by dříve hypotéku získali. Nyní jim nezbývá nic jiného, než čekat, až hypoteční úvěry opět zlevní. Do té doby na tom budou vydělávat hlavně ti, kteří nabídnou své nemovitosti k pronájmu.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Miroslav Singer: Inflace klesne zpět k jednociferným číslům, jasněji bude v polovině roku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Hypotéky a dotace. Chudí sponzorují bohaté

Lidé obvykle kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.