Za poslední čtyři měsíce klesla průměrná sazba hypotečních úvěrů jen o 0,19procentního bodu. Těžko proto podle Sýkory očekávat, že by se za následující čtyři měsíce snížila o 1,38procentního bodu. Úroky okolo pěti procent tak budou na konci letošního roku zřejmě nevyhnutelnou realitou.
„S blížícím se koncem letošního roku se naplňuje pesimistická předpověď, že na konci roku se budou sazby hypoték pohybovat přes čtyři procenta. A bohužel je čím dále pravděpodobnější, že se budeme spíše blížit k hodnotě pěti procent. Na druhou stranu, všechno zlé je k něčemu dobré, a vyšší sazby hypoték mohou mít pozitivní vliv na vývoj cen nemovitostí,“ uvedl hypoteční analytik.
Pokud by totiž sazby klesaly rychleji, zvýšil by se zájem o nové hypotéky a tím se zvýšila i cena nemovitostí. „Takto lze očekávat spíše stagnaci cen nemovitostí na českém trhu nebo jen velmi pozvolný růst,“ uvedl Sýkora. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu k 5. září 2024 byla 5,38 procenta ročně (v srpnu to bylo 5,42 % p. a., pozn. red.).
Podle hypotečního analytika lze očekávat, že po prázdninách některé banky sáhnou k akčním pobídkám a část z nich bude mít jistě i podobu snížené základní sazby. „Je tak možné, že během dalších dní dojde k poklesu sazeb, který ovšem může být pouze dočasný,“ upozornil Jiří Sýkora, s tím, že u jedné z bank na hypotečním trhu můžeme sledovat poměrně agresivní úrokovou politiku.
Je otázkou, zda na to budou reagovat i jiné banky. „Očekávám, že sazby budou klesat prozatím pomalu. Z makroekonomického hlediska záleží na dalším vývoji inflace a ekonomiky, a to nejen v ČR, ale i v EU, která českou ekonomiku nejvíce ovlivňuje,“ informoval redakci faei.cz Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.
„Podle toho bude totiž činit další kroky i Česká národní banka (ČNB),“ uvedl Kadeřábek. Ta za poslední roka a půl snížila svoji klíčovou dvoutýdenní repo sazbu, která je používána jako základ pro stanovování úrokových sazeb na straně bank, o 2,5procentního bodu. Do vývoje hypotečního trhu ale vstoupila novela zákona o spotřebitelských úvěrech a změnou při předčasném splacení hypoték.
„Ze strany zákonodárců nebyl vyslyšen požadavek bank na vyšší sankce. Proto jsou všechny sazby navýšeny o přirážku, která má bankám zajistit polštář kompenzující účelně vynaložené náklady. Bohužel se tak děje u všech klientů, tedy i u těch, kteří nikdy k předčasnému doplacení úvěru nepřikročí. A proto sazby hypoték neklesají tak rychle, jak by mohly,“ vysvětlil Jiří Sýkora.
Že hypoteční sazby zůstávají již čtyři měsíce bez výrazných změn, potvrdila redakci faei.cz také Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů ze společnosti Broker Consulting. Podle indexu této společnosti se průměrná nabídková sazba, za kterou banky poskytovaly v srpnu klientům hypoteční úvěry, snížila oproti předchozímu měsíci jen o 0,05 procentního bodu.
„Vůle snižovat úrokové sazby na trhu není. Konkurence tu chybí. Tři největší banky spolehlivě pokrývají přes 70 procent trhu, spíše kolem 75 procent, a nezdá se, že by na tomto hracím poli zuřil nějaký lítý boj. A panuje-li mír zbraní mezi velkými, je celkem jedno, co dělá těch několik malých,“ sdělil faei.cz David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.