Poplatek za předčasné splacení hypotéky vychází ze zbývající části dluhu. Klient musí bance zaplatit 0,25 procenta z každého započatého roku do konce fixace. Nejvýše to však podle novely zákona o spotřebitelském úvěru může být jedno procento. Někdy může banka ještě navíc požadovat nový znalecký posudek na nemovitost. Většinou bude záležet na stáří původního odhadu.
Na druhou stranu novela ale počítá i se skupinami lidí, na které se takové platby nevztahují. Jde třeba o porozvodové vypořádání majetku, ztrátu partnera, který na hypotéku přispíval, nebo o dlouhodobou nemoc. Celý seznam veškerých výjimek je uveden v novele. Nová pravidla se vztahují jen na předčasné splacení hypoték mimo dobu fixace, která bude sjednána až po 1. září 2024.
Kolik klientů předčasné splacení hypotéky mimo ukončenou fixaci využívá, banky sdělit nechtějí. Podle údajů České bankovní asociace (ČBA) Češi jen v červenci letošního roku uzavřeli skoro šest a půl tisíce hypotečních smluv.
Víc než pět tisíc z nich bylo nových. A víc než tisícovka hypoték byla refinancovaná z jiných bankovních domů. V tomto čísle refinancovaných úvěrů jsou ale i převody hypoték po ukončení fixu.
Češi přecházejí z jedné banky do druhé kvůli lepším podmínkám – především pak kvůli nižším úrokovým sazbám. Ta se u nově poskytnutých hypotečních úvěrů v červenci meziměsíčně lehce zvedla, a to z průměrných červnových 5,05 na 5,07 procenta. Průměrná výše hypotéky pak podle ČBA Hypomonitoru v červenci dosáhla na 3,77 mil. korun
Na bezplatné přechody z jednoho peněžního domu do druhého v minulosti někdy dokonce lákaly samy banky. Během marketingových akcí totiž často nabízely předčasné splacení hypotéky zdarma. Zatímco jiné si za podobné převody účtovaly tisícikorunové poplatky. Teď novela pravidla sjednotila.
Autorka je redaktorka ČT
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com