Hypotéky: Pokles úrokových sazeb zůstává hluboko pod rychlostí snižování ČNB

Názor
Hypoteční trh na rychlé a pravidelné snižování základních úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) příliš nereaguje. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu klesla v květnu jen nepatrně na 5,52 procenta.
Dostupnost hypoték je klíčová pro celý tuzemský realitní trh, koupi drtivé většiny bytů a rodinných domů pro vlastní bydlení financují Češi právě prostřednictvím hypoték. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Oproti předchozímu měsíci jde o pokles o pět bazických bodů. Hypotéky tak zlevňují pomaleji, než jak centrální bankéři snižují základní úrokové sazby. Průměrná sazba hypoték se dokonce dostala nad hlavní úrokovou sazbu ČNB, tedy dvoutýdenní reposazbu, která po posledním snížení na začátku května aktuálně činí 5,25 procenta.

Komerční banky příliš centrální bankéře nenásledují, sazby na rozdíl od nich snižují jen velmi pomalu. Naopak u hypoték s desetiletou fixací sazby dokonce zdražují, nepatrně rostou i u některých tří a pětiletých fixací.

Vzhledem k tomu, že ČNB ve své nové makroekonomické prognóze nedoporučuje rychlý pokles základních úrokových sazeb a pomalejší pokles těchto sazeb podle guvernéra centrální banky Aleše Michla preferuje i celá bankovní rada, nedá se očekávat, že by hypotéky v nejbližší době výrazněji zlevnily.

PSALI JSME:
Hypotéky zlevňují. Nazrál čas na nákup nemovitosti?

Dostupnost hypoték je přitom klíčová pro celý realitní trh, koupi drtivé většiny bytů a rodinných domů pro vlastní bydlení financují Češi prostřednictvím hypoték. Čím dražší hypotéky jsou, tím méně dostupné je vlastní bydlení. Vysoké úrokové sazby však představují problém i pro ty, kteří už hypoteční úrok získali dříve.

Pokud jim nyní končí fixační období, musí počítat s mnohem vyššími úrokovými sazbami a tím i měsíčními splátkami. Ty mohou být i o tisíce korun vyšší, což negativně ovlivní celý rodinný rozpočet. Pokud si taková domácnost brala hypotéku takzvaně „na krev“ a nevytvořila si dostatečnou finanční rezervu, může mít už brzy velké problémy.

Výraznější oživení celého realitního trhu očekávám v době, kdy se průměrná úroková sazba u hypoték dostane na tříprocentní hranici. K tomu je ale ještě dlouhá cesta.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.