Hypotéky v Česku rekordně zlevní, u nemovitostí zlevnění nečekejme

Názor
To, že hypotéky budou v ČR rekordně levné, už je „ložené". Kdo pochybuje, zřejmě nesleduje, co v posledních týdnech činí světově významné centrální banky v čele s tou americkou.
Hypotéky v Česku rekordně zlevní, u nemovitostí zlevnění nečekejme. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Období let 2008 až 2019 zkrátka bylo jen jakýmsi zahřívacím kolem a v nadcházejícím desetiletí se nové stamiliardy budou do ekonomického systému pumpovat v daleko vyšším tempu. Poté, co se Fed rozhodl odkupovat prašivé dluhopisy, je už jen otázku času, kdy za nově vytvářené dolary bude nakupovat i akcie.

V Evropě zase bude jedinou možností, jak zabránit bankrotu Itálie a rozpadu eurozóny, spuštění něčeho na způsob shazování peněz z vrtulníku. Jinými slovy, dluh se bude záplatovat tiskem stamiliard eur.

Centrální bankéři budou jako v minulém desetiletí manipulovat veřejnost tvrzeními, že o žádné tištění nejde a že jejich expanze není inflační. Ve skutečnosti čekejme dramatický růst cen aktiv typu akcií v USA nebo nemovitostí v celém ekonomicky vyspělém světě. To bude ta inflace!

Do konce roku 2021, až bankéři přestanou do úroků započítávat navýšenou rizikovou přirážku, spadnou sazby hypoték v ČR na své rekordní minimum, což bude jeden z vítaných důsledků znehodnocování peněz v podání centrálních bank.

PSALI JSME:
Dluh vzniklý vytvořením iluze bude ve finále levnější

Ovšem vítaný jen pro někoho. Stále větší část veřejnosti si nebude moci vlastní nemovitost vůbec dovolit. Až bude těchto lidí dostatečné množství, „osmělí se” politici k takovému navýšení zdanění a zregulování nemovitostí, že to bude hraničit s jejich znárodněním – čekejme to kolem roku 2030. Veřejnost budou manipulovat tvrzením o solidaritě a nutnosti přivřít nebezpečně rozevírající se nůžky bohatství.

Stát – konkrétně jeho centrální banka – tedy nejprve připravuje občany o úspory znehodnocováním peněz, brzy začne připravovat o úspory i ty, co důsledkům znehodnocování peněz zatím unikají spořením ve formě investice do nemovitosti.

Trh je spontánní a bude na toto ohrožení reagovat. Čekejme tedy obrovský nárůst cen aktiv typu některých kryptoměn, jako je bitcoin. Po roce 2030 mohou být kryptoměny svým způsobem tím, čím jsou dnes nemovitosti.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Skutečný propad hypoték teprve přijde

×
  1. Češi jsou šetřílci. Máme tady několik klientů v bance,kteří jezdí 20 let starým autem a na kontě mají několik milionů.

  2. Momentálně je taková situace že střední třída si nemůže dovolit koupit ve středočeském kraji a v Praze nemovitost. Nemovitosti v tomto kraji a hlavním městě jsou mnohem dražší než nemovitosti z mnohem vyspelejsich státu jako je Německo anebo Velká Británie. Platy jsou velice mizerné někde na 1/3 oproti západním státům. Je jen otázkou času kdy po tom půjdou politici a spekulantům začnou tvrdě danit příjmy z nemovitostí a to do takové míry že se jim prodej a nákup vuvec nevyplatí.
    Ono je těžké platit hypotéku 50 tisíc měsíčně za rodiny dům když máte v Praze mizerných 60 tisíc čistého měsíčně a vaše partnerka je na 30 tisících čistého. Stačí když vypadne jeden příjem a jste v tahu.

    • Jestli berete 50 tis tak vám gratuluji já normálně pracuji na plný úvazek a jsem rád za 20 tis.

  3. Ten,kdo napíše,že ve Velké Británii,jsou nemovitosti levnější-je blb,co ani neví,kde V.Britanie leží !! V okolí Londýna nemovitost běžně 10-15 milionů liber !! Dál od Londýna to vyjde levněji-1-3 miliony liber !! Tak si to Joudo vynásob 30-ti a zjistíš snadno,kde jsou nemovitosti levnější !! /Já jednu vlastním u Hastingsu/

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru