Skutečný propad hypoték teprve přijde

Názor
Jak se dalo čekat, v březnu došlo k propadu hypotečního trhu ve srovnání s lednem a únorem letošního roku. A také ve srovnání s loňským rokem. Propad v objemech oproti únoru je o 26 %. V kusech o 22 %. K tomu je zapotřebí dodat, že první dva týdny v březnu běžely obchody jako po másle a vypadalo to na rekordní měsíc. Z toho se dá snadno usuzovat, že ten skutečný propad teprve přijde v dubnu a v květnu. Soudě podle března by tento propad měl být oproti únoru letošního roku o 50 %.
Skutečný propad hypoték teprve přijde. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To povede banky k zostřenému boji o klienty. Za březen se sice podle Fincentrum Hypoindexu průměrná úroková sazba zvedla z 2,42 na 2,45 % p.a. Ale banky se bezpochyby budou snažit získat klienty nižší úrokovou sazbou. Což už ostatně několik menších bank udělalo.

Velcí hráči ovšem vyčkávají. Očekávají totiž zhoršení svého úvěrového portfolia a zhoršenou situaci některých žadatelů o úvěr. To je bude nutit k tomu, aby zvedli svoje rizikové marže. A tím pádem i svoje úrokové sazby.

Existuje přímá úměra mezi nezaměstnaností a kvalitou úvěrů. Čím větší nezaměstnanost, tím více úvěrů je po splatnosti. Dosud jsme byli ve splácení úvěrů velmi disciplinovaní a patřili jsme mezi šampióny Evropy. To budeme i nadále. Ale ke zvýšení počtu úvěrů v prodlení rozhodně dojde. Pomůže tady moratorium na odklady. Ale ani to nezachrání některé dlužníky od problémů se splácením.

PSALI JSME:
Hypotéky. Odložením splátek si lidé nepomohou

Česká národní banka (ČNB) rozvolnila svoje limity na hypoteční úvěry. Zejména zvedla LTV (pozn. red. – zkratka „Loan To Value“ vyjadřuje poměr výše požadované hypotéky k hodnotě nemovitosti stanovené bankou nebo jejím smluvním odhadcem) z 80 na 90 %. To bezpochyby pomůže. Především lidem, kteří si kupují svůj byt na bydlení. Z trhu vypadla poptávka po investičních bytech ze strany Airbnb i zahraničních investorů. To se projeví i na poptávce po hypotečních úvěrech.

Shrnuto: Čekají nás dramatické měsíce v dubnu a květnu z hlediska poptávky. To je a bude způsobeno především nejistotou. Totéž se týká i strany nabídky, tj. zda a jak hýbat se sazbami. Výsledkem bude propad trhu o polovinu, zejména v objemech. O tom svědčí i po dlouhé době nižší průměrná výše hypotéky, která klesla na 2,5 mil. Kč. V úrokových sazbách dojde k zamrznutí trhu. S možnou tendencí k poklesu u některých hráčů na trhu ve snaze získat alespoň nějaké obchody.

V červnu, ale spíš až v červenci, by měla a mohla nejistota kupujících začít pomíjet s tím, jak se budou lidi vracet k „normální“ práci a bude fungovat chytrá karanténa. Tam by se měl trh odrazit od dna.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemské banky prudce snižují úročení vkladů. Se snižováním úroků u hypoték tolik nespěchají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.