
Uvedenou sazbu podle něj obdrželi ti klienti, kteří podali své žádosti v průběhu měsíců dubna, května a snad v některých případech i na začátku června – a hlavně stihli své smlouvy s bankou podepsat do konce června. Zdražování hypoték navíc v posledních měsících zrychlilo. Během června zvýšily nabídkové sazby téměř všechny banky.
Podle analytika lze předpokládat, že růst bude i nadále pokračovat, a to i díky zvýšení sazeb ze strany České národní banky (ČNB). „To potvrzují dnes platné nabídkové sazby bank, které jsou v některých případech až o 0,8 procenta vyšší, než průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu,“ uvedl Sýkora.
Za první pololetí letošního roku sjednaly banky hypotéky v podobném objemu jako v letech 2016 a 2017 za celý rok, kdy celkový objem překročil 225 miliard korun. Letos se tak za pouhých prvních šest měsíců roku objem poskytnutých hypoték vyšplhal na 223,786 miliardy korun.
„Vzhledem k tomu, že banky stále nestíhají vyřizovat žádosti o hypotéku, může již červenec potvrdit nový rekordní rok. Rekord zatím drží loňský rok, kdy banky poskytly hypotéky za více než 254 miliard korun. Bankám tak k pokoření ročního rekordu zbývá uzavřít hypoteční smlouvy již jen zhruba za 30 miliard korun,“ sdělil Jiří Sýkora.
Průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru podle Fincentrum Hypoindexu v květnu sice mírně poklesla, v červnu ale opět vzrostla, a to na 3 161 080 korun. Za posledních 12 měsíců se již zvýšila o více než 400 tisíc korun. „K tomu samozřejmě přispívá i situace ve stavebnictví, která se sice v posledních měsících mírně zlepšovala, ale k otočení trendu zdražování nemovitostí to stále nestačí,“ dodal hypoteční analytik.
Podle červnových výsledků konkurenčního Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů poskočila průměrná úroková sazba hypoték o 0,1procentního bodu na 2,25 procenta. Odborníci očekávají, že červnové skokové zvýšení sazeb ČNB se v průměrné sazbě pro klienty výrazněji promítne minimálně s měsíčním zpožděním, následně by mohl zájem o hypotéky mírně opadnout.
„Ačkoli v červnu došlo ke skokovému zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky, v průměrných sazbách se toto zvýšení projeví se zpožděním až v červenci, případně v srpnu. Dramaticky vyšší sazby klienti zatím nepocítili také kvůli zpoždění na straně poskytovatelů hypoték, kteří zpracovávají enormní množství úvěrových žádostí z první poloviny roku,“ sdělil redakci hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.
Naproti tomu zájem Čechů o fixaci sazby na pět let zůstává stále vysoký. Jak ukazuje FIXIndex, tuto fixaci volí téměř tři čtvrtiny žadatelů o hypotéku. V posledních letech však bylo možné sledovat stále rostoucí oblibu delších fixací na 7, 8 či 10 let. Důvodem byla jednoznačně jejich velmi příznivá cena, neboť tyto fixace byly prodávány za stejnou cenu jako fixace na pět let.