Lidé si letos na hypotéky půjčili už tolik peněz, jako za celý rok 2019

Názor
Pět měsíců letošního roku stačilo k tomu, aby lidé na hypotečních úvěrech získali celkem 179 miliard korun. To je stejně jako za celý rok 2019. Přispěl k tomu i velmi úspěšný květen, kdy komerční banky sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 40,555 miliardy korun.
Dlouhodobé zkušenosti jasně ukazují, že koupě nemovitosti se vyplatí v jakékoliv době. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Objem poskytnutých hypoték sice vzrostl oproti dubnu o 1,375 miliardy korun, za rekordním březnem ale zaostal o více než čtyři miliardy korun, vyplývá z aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex.

Obrovský zájem o hypotéky neklesá ani přes nepřestávající zdražování hypoték. Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla během května o osm bazických bodů na 2,06 procenta. Nad hranicí dvou procent byla průměrná sazba naposledy v říjnu 2020. Průměrná výše poskytnutého úvěru dosáhla 3 123 485 korun.

Hypoteční trh patří k jednoznačným, na první pohled trochu překvapivým vítězům koronavirové krize. Dlouhodobé zkušenosti nicméně jasně ukazují, že koupě nemovitosti se vyplatí v jakékoliv době. Jejich hodnota totiž v čase roste, což se zatím vždy potvrdilo. I přes dočasný pokles nakonec nemovitosti opět svou cenu získaly a často i výrazně překonaly.

PSALI JSME:
Sazby hypoték rostou, ale zájem o ně nepolevuje

Bohužel se ceny hlavně nových bytů (nejen) v Praze dostaly na úroveň, která je pro mnoho domácností neudržitelná. Poptávka po novém bydlení stále výrazně převyšuje nabídku. Aby se ceny vrátily k normálu, bylo by třeba povolit velké rezidenční projekty se stovkami až tisíci bytů. Jen takové dokážou vrátit na trh cenově dostupné bydlení.

Aby se vrátilo cenově dostupné bydlení na trh natrvalo, je bezpodmínečně nutné naplnit následující. Schválit nový stavební zákon tak, jak prošel poslaneckou sněmovnou. Ten dokáže výrazně zkrátit povolování nových staveb a tím zlevnit nové byty až o stovky tisíc korun.

Další nutnou podmínkou hlavně v Praze je přijetí nového územního plánu s dostatečným množstvím ploch určených pro novou bytovou výstavbu. Rozsáhlá výstavba na nových levnějších pozemcích umožní stavět byty dostupné širšímu okruhu zájemců. Bez těchto dvou nezbytných kroků se současná tristní situace na trhu s bydlením nikdy nezmění.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky zdražují a dále zdraží. ČNB zřejmě zvýší úrokové sazby už příští týden

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru