I bankovky mohou přenášet koronavirus

Současné šíření koronavirové nákazy dost možná povede k významnému omezení, či dokonce úplnému zrušení hotovosti a hotovostních plateb. V době postupu globální pandemie se totiž do popředí dostává otázka hygieničnosti hotovosti. Vzhledem k tomu, že třeba virus lidské chřipky přežívá na bankovkách až 17 dní a zůstává po celou tuto dobu infekční (studie zde), je třeba počítat s tím, že koronavirem, který je vysoce nakažlivý (viz), se lze nakazit právě i manipulací s fyzickými penězi.
Patogenní nebo potenciálně patogenní organizmy, včetně těch způsobujících žloutenku nebo zápal plic, přenáší 94 procent jednodolarovek. Foto: Depositphotos.com

Americká centrální banka počátkem tohoto měsíce nařídila karanténu fyzickým dolarům, jež stáhla z Asie za účelem jejich začlenění do oběhu v USA (viz zpráva Reuters). Nezašla ovšem tak daleko jako pobočka čínské centrální banky v provincii Kuang-tung, jež přistoupila dokonce k ničení a fyzické likvidaci peněz, které obíhaly v rizikovém prostředí typu nemocnic či tržnic s potravinami.

Větší riziko nákazy je patrně při manipulaci s bankovkami nižších denominací než těch vyšších. Předloňská studie zkoumající míru kontaminace ugandského oběživa (zde) přišla právě na to. Starší studie ze Spojených států, publikovaná v roce 2002, podrobila rozboru bankovky nízké denominace, konkrétně jednodolarovky.

Dospívá k závěru, že patogenní nebo potenciálně patogenní organizmy, včetně těch způsobujících žloutenku nebo zápal plic, přenáší hned 94 procent z těchto jednodolarovek (zde).

PSALI JSME:
Bankám by se zrušení hotovosti líbilo. I těm centrálním

V Singapuru zase výzkumníci přišli na to, že na některých z bankovek přebývá tolik bakterií jako na podrážce bot nebo na záchodovém prkénku (viz).

Česká národní banka nicméně v půli března uváděla, že neplánuje žádná speciální opatření v oblasti nakládání s hotovostí. Poukazuje na to, že lidé, kteří denně pracují s hotovostí, nevykazují vyšší nemocnost než ostatní. Podle tuzemských bank je dezinfekce hotovosti náročným procesem, na který ani nemají prostředky.

I tak je zřejmé, že zejména mladí lidé budou v důsledku šíření koronaviru celosvětově rychleji přecházet na zcela bezhotovostní platební styk, což by mohlo uspíšit konec hotovosti. Svým způsobem tedy koronavirus nahrává společnostem typu MasterCard nebo Visa, ale potenciálně také kryptoměnám typu bitcoinu.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Visa vyhlásila válku hotovosti. A s ní i naší svobodě

×
  1. To je hloupé. 30 roků jsem doručoval poštu i důchody a hotovost s poukázkami. Navíc jsem vybíral peníze za inkaso, za elektřinu, za plyn a za kominíka. Stejně jako tehdy všichni doručovatelé a doručovatelky. S papírovými i kovovými penězi jsme tedy byli denně mnoho hodin pracovní doby a měli jsme je v prstech skoro nepřetržitě. Mimo to jsem si nikde ruce nemyl, nebylo kde na vesnici. Když jsem si koupil ke svačině klobásu a housku, jedl jsem je po cestě a leckdy se vypadlé z obalu válely na dně poštovní brašny. Když to upadlo někdy na zem, ofoukal jsem to a jedl. Nevěřím tomu, že z peněz lidé onemocní, na to už mají od dětství vyvinutou imunitu. To je můj názor a moje praktická zkušenost.

    • Jo, ale tady mají papaláši zase o důvod víc všem tu hotovost sebrat a tím pádem vědět o každém haléři. kam se hrabe EET 🙂

  2. Mě by nevadilo platit kartou…nevím,ldo měl bankovky v ruce přede mnou…asi se budou prát prachy ve velkém…konečně legálně?😁

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky trhají rekordy

Podmínky pro pořízení vlastní nemovitosti jsou stále příznivější. Průměrná úroková sazba hypoték klesla pátý měsíc v řadě, a tak byl zájem o financování bydlení úvěrem v srpnu rekordní.

Regionální měny neměly svůj týden

Regionálním měnám se tento týden nedařilo. Česká koruna ztratila 0,7 % a v pátek v odpoledních hodinách se obchodovala za 26,73 CZK/EUR. V průběhu týdne se propadla dokonce až na 26,85 CZK/EUR, což byla nejslabší …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru