Lidé kupují potraviny v zahraničí, vyjdou tam levněji

Tempo poklesu tržeb za prodej potravin se zvýšilo. Mohou za to vysoké ceny, které spotřebitele nutí, aby nakupovali méně. Část tržeb se pak v České republice vůbec nerealizuje, protože lidé jezdí na nákupy do zahraničí, kde mohou potraviny koupit levněji.
Mnozí Češi se naučili jezdit na nákupy do zahraničí. Oblíbené je hlavně Polsko díky nižší cenové hladině než v České republice. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V únoru došlo k reálnému meziročnímu snížení maloobchodních tržeb o 6,4 procenta. Šlo již o desátý měsíc v řadě, kdy obchodníkům klesaly tržby. V následujících měsících bude pokles tržeb pravděpodobně pokračovat, protože se lidem snížily reálné příjmy. Ke zlepšení situace by mělo dojít, jakmile významně poklesne inflace.

Lidé výrazně šetří na potravinách. Vyhledávají akční nabídky a nakupují nejlevnější produkty z daného sortimentu. Mnozí se rovněž naučili jezdit na nákupy do zahraničí. Oblíbené je hlavně Polsko díky nižší cenové hladině než v České republice. Lidé však mohou ušetřit na některých položkách i při nakupování v Německu. Tamní produkty jsou navíc mnohými spotřebiteli považovány za kvalitnější než ty české.

Po koronavirovém úspěchu se již čtrnáct měsíců v řadě propadají tržby internetových obchodů. To lze přičítat částečnému návratu zákazníků do kamenných obchodů po skončení pandemie a obecně nepříznivému trendu ve vývoji tržeb, který vidíme u podstatné části běžně nabízeného sortimentu. Momentálně nejhorší situace panuje u prodeje výrobků pro domácnost, kde došlo k meziročnímu propadu tržeb 14,7 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ji Jirka

    A co se divíte, to je ta ruka trhu, kupuji tam, kde je to pro mne výhodné.

  2. Fr Francina

    Pětikolce ještě nedošlo, že čím větší ceny, tím nižší tržby? A to, že pro kreativní Čecháčky je to národní sport a vždy si najdou cesty a kličky jak s tím vyčůrat. A že to většina „ekonomů“ nechápe? Jejich chyba! My Češi jsme si dovedli poradit v daleko horších situacích!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB