Index: Další zlevnění hypoték přijde na jaře

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu zůstala na začátku března prakticky beze změny. S příchodem astronomického jara by ale měly hypoteční úvěry opět začít zlevňovat.
Hypotéku s fixací na deset let lze v současnosti najít pouze u posledních čtyř bank, zatímco ostatní banky tento produkt z nabídky stáhly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) bude totiž jednat o nastavení základních úrokových sazeb právě v den jarní rovnodennosti, tedy 20. března. Redakci portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) o tom informoval Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,62 procenta ročně byla v březnu 21 737 korun. Po výraznějším poklesu v únoru tak průměrná splátka hypotéky stagnovala pod hranicí 22 tisíc korun.

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu k 7. březnu nepatrně vzrostla na 5,62 procenta ročně zůstává tak na nejnižší úrovni od června 2022. „Vývoj úrokových sazeb rozhodně nezahálí. Naopak, můžeme pozorovat ještě dynamičtější tendence než v předchozích měsících,“ uvedl Sýkora.

Podle něj nastává výraznější rozdíl mezi sazbami krátkodobých a dlouhodobých fixací. „Zatímco sazby krátkodobých fixací (jeden až tři roky, pozn. red.) mají stabilně klesající trend, sazby dlouhodobých fixací (pět a více let) banky buď zvyšují, nebo je přestávají zcela nabízet,“ sdělil hypoteční analytik.

Například hypotéku s fixací na deset let lze v současnosti najít pouze u posledních čtyř bank, zatímco ostatní banky tento produkt z nabídky stáhly. Tento krok je podle Sýkory reakcí na novelu zákona o spotřebitelských úvěrech, která přesně stanovila, kolik může banka požadovat za předčasné splacení ze strany klienta.

Zdroj: Swiss Life Select

„Bohužel, zákonodárci nesplnili požadavky bank a zavedli poplatky nižší, než bylo přání bank a ty tak reagovaly rušením dlouhodobých fixací. Celkový vývoj úrokových sazeb i nadále sleduje očekávaný trend a úrokové sazby postupně klesají,“ vysvětlil Jiří Sýkora, hypoteční analytik Swiss Life Select.

„Výraznější zlevňování hypoték mají stále v rukou centrální bankéři, kteří budou 20. března rozhodovat o výši základních úrokových sazeb,“ informoval redakci FAEI.cz Evžen Korec, šéf developerské společnosti Ekospol.

„Už v únoru snížili centrální bankéři sazby o půl procentního bodu a avizují, že v tomto uvolňování měnové politiky budou pokračovat. Bohužel pro hypoteční a na něj navázaný realitní trh je to příliš pozdě. ČNB držela základní úrokové sazby na rekordních maximech příliš dlouho, až zcela zadusila hypoteční i realitní trh,“ konstatoval Korec.

Prodeje nových bytů v hlavním městě byly podle něj loni nejhorší za posledních dvacet let, stejně špatně na tom byl i objem a počet poskytnutých hypoték. „To se změní až v okamžiku, kdy průměrný úrok u hypotéky klesne k hranici tří procent. Současné tempo snižování základních úrokových sazeb však rychlejší zlevňování hypoték v nejbližší době nepřinese,“ usoudil šéf Ekospolu.

Inflace se v lednu dostala jen mírně nad dvouprocentní cíl centrální banky a po únorovém snížení základní sazby o půl procentního bodu na 6,25 procenta by měla centrální banka v uvolňování měnové politiky pokračovat.

Dvoutýdenní repo sazba by na březnovém zasedání bankovní rady by podle odhadů Swiss Life Select mohla klesnout až o 0,75 procentního bodu. To by bylo dalším impulzem pro hypoteční banky ke zlevňování hypoték. Na konci letošního roku by se hypoteční sazby mohly snížit až ke procentům ročně a v příštím roce ještě pokračovat v poklesu.

„Pozvolný pokles by měl vést k sazbám hypoték pohybujícím se mezi 3 a 4 procenty. Toto snižování cen úvěrů přinese nejen zvýšený zájem o nové hypotéky, ale také o refinancování stávajících drahých hypoték. Růst zájmu o koupi nemovitostí, způsobený levnějšími hypotékami, téměř jistě povede ke zvýšení cen nemovitostí určených k bydlení,“ dodal Jiří Sýkora ze Swiss Life Select.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB