Index Exportu: Zlepšení výhledu v nadále volatilním prostředí

Názor
Hodnota vývozů z České republiky se v srpnu vyšplhala na meziročních 28 procent popoháněna oživením v automobilovém sektoru, ale také růstem vývozních cen, jež byly meziročně vyšší o 15,6 procenta.
Hodnota vývozů z České republiky se v srpnu vyšplhala na meziročních 28 procent popoháněna oživením v automobilovém sektoru, ale také růstem vývozních cen. Ilustrační foto: Škoda Auto

Meziroční vývoj je ovšem ovlivněn výkyvy z minulého roku a přesnější pohled poskytuje meziměsíční srovnání, které ukazuje po sezónním očištění na zpomalení z červencových 2,8 procenta na 0,3 procenta.

Ovšem výkyvy během letních měsíců historicky nejsou neobvyklé. Do zbylých měsíců letošního roku predikuje Index Exportu ve srovnání s minulou prognózou vyšší meziroční tempo hodnoty vyvezeného zboží v průměru poblíž devíti procent.

Důvodem je především během srpna zaznamenaný přírůstek nových zahraničních objednávek v průmyslu a také zvolnění dynamiky cen komodit, což se promítá do snížení nákladů.

Překážkou ale nadále zůstává nedostatek materiálu i pracovníků, což představuje riziko slabší než predikované aktivity exportu. V kontrastu s vývojem nových zahraničních zakázek v tuzemsku stojí vývoj v Německu, kde zakázky v průmyslu během srpna poklesly.

Právě poptávka v Německu je z pohledu reexportů pro Česko důležitá. Na slabou aktivitu v Německu upozorňuje také nejnovější várka indikátorů z dílny mnichovského Ifo institutu. V nadále volatilním ekonomickém prostředí lze očekávat rozkolísané měsíční statistiky exportu.

Předpověď exportu na začátek příštího roku ukazuje relativně pěkný pětiprocentní meziroční nárůst. Ten je však třeba brát s určitou rezervou. Kromě již zmíněné volatility ekonomického prostředí je zde řada jen velmi těžko predikovatelných faktorů, které mohou významně negativně téměř z hodiny na hodinu obrátit kormidlem predikce o 180 stupňů.

PSALI JSME:
Tuzemský vývoz ohrožuje upadající poptávka

Jde zejména o nedostatek různých komponent a surovin, které dříve bývaly naprosto běžně dosažitelné.

Dále může docházet k výpadkům energetických zdrojů, uzavírání výrob dlouholetých dodavatelů, zejména těch, kteří nezvládají drakonický růst cen energií, a poptávka z Německa, která nám tvoří necelou třetinu exportu, významně šlape na brzdový pedál.

A to ani nezmiňujeme scénář, kdy by došlo k další eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině. Takže doporučujeme připravit se na ekonomicky chladnější zimu, než předpovídají meteorologové.

Autor je místopředseda Asociace exportérů, autorka je hlavní ekonomka Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemský vývoz pokračuje v růstu, ale koncem roku hrozí zpomalení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?