Index: Průměrný český investor od začátku roku ztrácí 11,6 %

Od roku 2018, kdy začalo monitorování trhu podílových fondů Indexem českého investora CII750, které sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select na základě 750 fondů, které jsou pro českého investora běžně dostupné, si průměrný investor stále drží zisk 5,2 procenta. V důsledku aktuálního dění se ale snížil a od začátku roku průměrný investor ztrácí 11,6 procenta.
V důsledku aktuálního dění průměrný investor od začátku roku ztrácí 11,6 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Korekce se nevyhnuly ani akciovým, ani dluhopisovým fondů. „Ten, kdo si investoval průběžně v měsíčním intervalu, v průměru letos ztrácí pouhých šest procent. Pohledem na investiční strategie konzervativnější investice vykázaly větší stabilitu,“ komentoval vývoj Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Akciové fondy, jak uvedl, za druhý kvartál ztratily 8,37 procenta. „Při srovnání s vybranými pasivně řízenými ETF fondy ale dosáhly lepšího výsledku, když iShares Core S&P 500 znehodnotil v korunovém vyjádření o 9,6 procenta a Lyxor MSCI All Country World o 9,14 procenta,“ uvedl Bechník.

Výrazně pod tlakem se letos podle něj ocitají fondy amerických akcií. Jejich negativní výkonnost ale českému investorovi částečně kompenzoval měnový vývoj, když dolar posílil vůči české koruně za druhý kvartál zhruba o sedm procent.

Zdroj: Index českého investora CII750, Swiss Life Select a Refinitiv Eikon, vychází ze základu k 1. 1. 2018

V rámci sektorového rozložení dokáží ze současné situace těžit energie. Naopak do výrazného poklesu se dostaly technologie a cyklická spotřeba. Z geografického hlediska se mapa podle letošní výkonnosti lehce fragmentuje.

V hlubokých propadech se ocitly fondy držící například ruské, německé, švédské či polské akcie. Na druhém konci žebříčku se nachází fondy investující do akcií komoditně exportních zemí, jako jsou státy Perského zálivu.

Zajímavý je i pohled na další typy fondů. Například realitní fondy přímo držící ve svých portfoliích nemovitosti se výkonnostně pohybují za prvních pět letošních měsíců v kladném teritoriu, kdy jejich výkonnost je nejčastěji v intervalu 1,6-3,7 procenta. Naopak fondy investující do realitních akcií výrazněji ztrácí.

Výkonnost za první pololetí 2022 (v %) Výkonnost za první pololetí 2022 (v %)
1. Schroder ISF Global Energy A Acc 29,77 1. BGF Emerging Europe A2 EUR -59,16
2. NN (L) Energy X Cap CZK Hedi 22,06 2. Allianz Gl Artificial Intelligence (H2-EUR) -41,01
3. Fond ropy a energetiky 13,26 3. Invesco Global Consumer Trends A Acc CZK hgd -37,30
4. Fidelity Funds – China Focus A-ACC-EUR 11,68 4. Franklin Technology A (acc) EUR -35,85
5. BGF Latin American A2 USD 2,98 5. Allianz Europe Equity Growth Select (H2-CZK) -33,03

Tabulka ukazuje na umístění fondů podle jejich výkonnosti přepočtené do české koruny. Zdroj: Swiss Life Select a Refinitiv Eikon

„Ohledně výhledu budoucího směřování trhu se v tuto chvíli nabízí jako vhodná příležitost nákup fondů českých státních dluhopisů. Důkazem je pohled na strukturu jejich portfolií, kde dvouletý český státní dluhopis nabízí výnos přes šest procent a roční český státní dluhopis dokonce 6,8 procenta,“ uvedl analytik.

V rámci výběrů fondů podle jeho názoru může být dobrou volbou i měnově zajištěný korunový fond.  Například vůči americkému dolaru se koruna nachází na slabších úrovních, na nichž byla naposledy před dvěma lety, když se trh teprve postupně oklepával z první covidové vlny.

„Je zde tedy potenciál jejího posílení. Navíc díky agresivnější úrokové politice České národní banky se ještě více rozšířil úrokový diferenciál mezi českými a dolarovými sazbami právě ve prospěch měnového zajištění,“ dodal hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

PSALI JSME:
Průměrný český investor zatím letos odepsal skoro pět procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.