Zatímco ve službách se PMI drží nad 50 body (které jsou u PMI předělem mezi růstem a poklesem, pozn. aut.), sentiment ve zpracovatelském průmyslu zůstal i v květnu znatelně pod touto hranicí. Z pohledu měnové politiky byly důležité rovněž výsledky mzdových vyjednávání v eurozóně za první čtvrtletí letošního roku, které zveřejnila Evropská centrální banka (ECB).
Mzdy podle nich měly v letošním prvním čtvrtletí vzrůst o 4,7 procenta meziročně, po 4,5 procenta ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Silný mzdový růst se setkává se stále utlumenou dynamikou produktivity práce, což nahoru tlačí jednotkové mzdové náklady. Právě zmírněním mzdové dynamiky proto ECB podmiňovala zahájení snižování úrokových sazeb.
Aby ale byl přehodnocen avizovaný „cut“ na červnovém zasedání, muselo by podle nás přijít výrazné proinflační překvapení u květnové inflace, jejíž zveřejnění je na programu příští týden. Další kroky ECB jsou již ale i v kontextu nadále svižného mzdového růstu poměrně nejisté.
Koruna ve čtvrtek k euru zhruba stagnovala na 24,72 CZK/EUR. Krátkodobě by podle nás mohlo dojít k určité korekci nedávných zisků koruny k euru. K posílení všech regionálních měn totiž v nedávné době přispívalo oslabování amerického dolaru a příznivý tržní sentiment, zatímco úrokový diferenciál korunových a eurových tržních úrokových se nijak výrazně nerozšířil.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)