Konečný odhad PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) ze služeb za duben pak pro eurozónu přinesl vzestupnou revizi z 52,9 bodu na 53,3 bodu. Ceny v evropském výrobním sektoru nadále klesají. V březnu se snížily meziměsíčně o 0,4 procenta a meziročně byly nižší o 7,8 procenta.
Americký dolar v pondělí vůči euru oslabil o zhruba 0,2 procenta. Spíše než o reakci na silnější evropská data šlo pravděpodobně o dozvuky pátečních překvapivě slabých dat z USA, které zvýšily sázky na snižování sazeb Fedu (americké centrální banky) v letošním roce.
Posilující euro pomohlo k silnějším pozicím měn středoevropského regionu. Koruna v pondělí zpevnila o přibližně 0,2 procenta a dostala se k hladině 25 CZK/EUR, kterou v jednu chvíli i prolomila. Tuzemské měně pomáhá také jestřábí komunikace bankovní rady České národní banky, která pokračovala na zasedání v minulém týdnu.
Centrální bankéři nadále chtějí úrokové sazby snižovat pouze pozvolnými kroky navzdory tomu, že se inflace již nachází na dvouprocentním cíli. Jestřábím signálem byla pro trhy také nová prognóza centrální banky, která na konci letošního roku vidí repo sazbu poblíž čtyř procent, zatímco ta předchozí ještě ukazovala na zhruba tři procenta.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com