Důvěra v ekonomiku eurozóny postupně roste

Důvěra v evropskou ekonomiku se nadále zlepšuje. Indikátor Sentix měřící důvěru investorů v ekonomiku eurozóny v květnu zaznamenal zlepšení z -5,9 bodu na -3,6 bodu a dosáhl nejvyšší úrovně od února 2022. Výsledek zároveň překonal tržní očekávání, když podle konsensu mělo dojít k pouze drobnému nárůstu na minus pět bodů.
Důvěra v evropskou ekonomiku se podle indikátorů nadále zlepšuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Konečný odhad PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) ze služeb za duben pak pro eurozónu přinesl vzestupnou revizi z 52,9 bodu na 53,3 bodu. Ceny v evropském výrobním sektoru nadále klesají. V březnu se snížily meziměsíčně o 0,4 procenta a meziročně byly nižší o 7,8 procenta.

Americký dolar v pondělí vůči euru oslabil o zhruba 0,2 procenta. Spíše než o reakci na silnější evropská data šlo pravděpodobně o dozvuky pátečních překvapivě slabých dat z USA, které zvýšily sázky na snižování sazeb Fedu (americké centrální banky) v letošním roce.

Posilující euro pomohlo k silnějším pozicím měn středoevropského regionu. Koruna v pondělí zpevnila o přibližně 0,2 procenta a dostala se k hladině 25 CZK/EUR, kterou v jednu chvíli i prolomila. Tuzemské měně pomáhá také jestřábí komunikace bankovní rady České národní banky, která pokračovala na zasedání v minulém týdnu.

Centrální bankéři nadále chtějí úrokové sazby snižovat pouze pozvolnými kroky navzdory tomu, že se inflace již nachází na dvouprocentním cíli. Jestřábím signálem byla pro trhy také nová prognóza centrální banky, která na konci letošního roku vidí repo sazbu poblíž čtyř procent, zatímco ta předchozí ještě ukazovala na zhruba tři procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB