Inflace a napjatý trh práce v USA zvyšují sázky na ostřejší reakci Fedu

Názor
Lednová inflace v USA trhy znovu překvapila. Stejně jako v prosinci byla inflace oproti očekáváním vyšší. Meziročně dosáhl růst spotřebitelských cen 7,5 procenta, což překonalo tržní konsenzus i naše očekávání shodně o 0,3 procentního bodu. Jde o nejvyšší inflaci za poslední čtyři dekády.
Inflace a napjatý trh práce v USA zvyšují sázky na ostřejší reakci americké centrální banky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziměsíčně se ceny zvýšily v průměru o 0,6 procenta, přičemž z hlediska struktury byl jejich růst poměrně plošný, když k němu přispěly jak ceny potravin a energií, tak i vyšší náklady na bydlení.

V kombinaci s menším počtem nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kterých za minulý týden přibylo 223 tisíc (trh očekával 230 tis., pozn. aut.), se tak čtvrteční obchodování neslo v duchu růstu sázek na brzké zvýšení sazeb Fedem (americká centrální banka, pozn. red.).

PSALI JSME:
Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Trh má aktuálně zaceněno zvýšení o jeden procentní bod do letošního července, přičemž rostou spekulace na zvýšení o „nadstandardních“ 50 bazických bodů na nejbližším zasedání 16. března.

Americké akcie včera v reakci na nová data reagovaly poklesem, zatímco výnosy dluhopisů i tržní úrokové sazby rostly. Dočasné zisky si se zvyšujícími se spekulacemi na nárůst amerických měnově-politických sazeb připsal dolar, který krátce posílil pod hranici 1,14 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh sází na rychlejší zvyšování sazeb Fedu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB