Trh sází na rychlejší zvyšování sazeb Fedu

Názor
Trh sází na rychlejší zvyšování sazeb amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.). Data o vývoji zaměstnanosti v soukromém sektoru USA z poloviny týdne od ADP institutu výrazně překonala očekávání, páteční oficiální údaje z nezemědělského sektoru však nadšení mírně tlumí.
Trh sází na rychlejší zvyšování sazeb Fedu, americké centrální banky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle nich totiž na americkém trhu práce vzniklo pouze 199 tisíc nových pracovních míst, tedy o 50 tisíc méně, než měsíc před tím a hlavně asi o 250 tisíc méně, než se čekalo. Míra americké nezaměstnanosti však klesla oproti očekávání rychleji. Snížila se ze 4,2 na 3,9 procenta, zatímco se čekalo 4,1 procenta.

V prosinci se tak nacházela pouze čtyři desetiny procentního bodu nad předkrizovou úrovní, což jen reflektuje napjatost amerického trhu práce. Problémy s nedostatkem vhodných pracovníků hlásí velký počet tamních zaměstnavatelů. Ne všichni pracovníci jsou navíc ochotni se vrátit do práce.

PSALI JSME:
Jak se americká centrální banka postaví k nejvyšší inflaci za posledních 40 let?

Celkově tedy americký trh působí stále více proinflačně a může být důvodem pro Fed, aby urychlil tempo zpřísňování své měnové politiky. Odhodlání tak učinit je zjevné ze zápisu z posledního zasedání Fedu a sázky na to v tomto týdnu zvyšoval také finanční trh.

Výnos na americkém desetiletém dluhopisu v průběhu tohoto týdne vzrostl ze zhruba 1,55 na 1,75 procenta. My s prvním zvýšením sazeb amerického Fedu počítáme v červnu. Další důležitou informací bude prosincová inflace, která bude v USA zveřejněna tento týden ve středu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed zvýší sazbu na přebytečné rezervy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcionáři ČEZ schválili dividendu 48 korun

Akcionáři na úterní valné hromadě schválili dividendu 48 korun na jednu akcii. Jde o na návrh ministerstva financí, návrh managementu ČEZ byl 44 korun. Schválená dividenda 48 korun odpovídá hrubému výnosu 4,4 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB