
Spotřebitelské ceny v ČR v prosinci oproti listopadu klesly v průměru o 0,2 procenta. Meziroční tempo růstu cen tak dále zpomalilo na 2,3 procenta z předchozího tempa 2,7 procenta. Náš i tržní odhad počítal se zpomalením na 2,6 procenta.
Hlavním důvodem rychlejšího zpomalení inflace je výraznější pokles cen potravin, kde klesly především ceny zeleniny. Ceny u čerpacích stanic vzrostly naopak trochu rychleji, než jsme odhadovali. Zvyšovaly se dále ceny alkoholu a tabáku.
Inflace za prosinec byla citelně nižší, než se čekalo, a finanční trh reaguje snížením spekulací na budoucí zvyšování úrokových sazeb. Oproti stávající prognóze ČNB je nyní inflace níž o 0,7 procentního bodu. Nicméně inflace brzdí díky potravinám, jejichž ceny jsou značně proměnlivé a jejich prosincový pokles byl skutečně výrazný.
V meziročním srovnání je příspěvek potravin k inflaci už nulový. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií, se stále nachází na zvýšených úrovních poblíž 3,6 %.
V roce 2020 dosáhla inflace v průměru 3,2 procenta. Pro letošek počítáme v průměru se stabilními cenami energií, připlatíme si opět za tabák a alkohol kvůli vyšší dani. Počítáme s umírněným růstem cen potravin. Porostou ceny u čerpacích stanic. Vývoj cen na začátku roku má šanci výrazně překvapit.
Na začátku roku řada firem mění své ceníky a z hlediska celoročního vývoje cen je lednový údaj klíčový. Jak se ale promění ceníky firem, které mnohdy operují v nestandartním režimu, případně jsou zcela zavřené, je těžké odhadnout. Nicméně pokud se budou vyvíjet v dosavadním duchu, pak by začátkem roku mohla meziroční míra inflace zaplout pod úroveň dvou procent.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)