Inflace brzdí pomaleji, než se čekalo

Názor
Inflace brzdí na začátku roku pomaleji, než se všeobecně čekalo. Důvodem jsou vyšší ceny potravin. Nicméně stále vysoká zůstává jádrová složka. Inflace se v lednu se nacházela 50 procentních bodů nad prognózou České národní banky (ČNB), což implikuje šanci na rychlejší růst úrokových sazeb. Zvýšení sazeb centrální bankou nadále čekáme ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.
Hlavním důvodem pozvolnějšího poklesu inflace jsou dražší potraviny, alkohol a tabák. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelské ceny v ČR v lednu oproti prosinci vzrostly v průměru o 1,3 procenta a meziroční tempo růstu cen tak zpomalilo na 2,2 procenta z předchozích 2,3 procenta. Ovšem společně s trhem jsme počítali s 1,7 procenta meziročně. S ohledem na přítomnou nejistotou byla vyrovnanost odhadů pozoruhodná. Inflace nicméně brzdí na začátku roku pomaleji, než se čekalo.

Ovšem hlavním důvodem pozvolnějšího poklesu inflace jsou dražší potraviny, alkohol a tabák. Nicméně i podle našeho předběžného propočtu jádrová inflace, která neobsahuje ceny potravin a energií, zrychlila na 3,8 procenta meziročně z předchozích 3,6 procenta meziročně.

Je relevantní otázkou, nakolik jsou statistiky napočítané změny cen imaginární a nakolik reálné. K inflaci stále pozitivně přispívá položka kultura a rekreace, což je v současné situaci poněkud paradoxní.

K inflaci mírně přispěly i ceny u čerpacích stanic kvůli dražší ropě a také ceny související s bydlením. Vodné a stočné zdražilo meziměsíčně o 5,5 procenta a nájemné o 0,6 procenta. Naopak o 0,8 % procenta meziměsíčně zlevnila elektřina. Ceny zboží meziměsíčně vzrostly o 1,4 procenta a jejich meziroční tempo růstu se snížilo na 1,9 procenta z předchozích dvou procent. Ceny služeb meziměsíčně rostly o 1,2 procenta a jejich meziroční tempo zpomalilo na 2,6 procenta z předchozích 2,8 procenta.

PSALI JSME:
Inflace neplatí pro každého stejně

Úpravy ceníků na začátku roku do značné míry nastavují úroveň inflace pro celý rok. Ale chování firem a podnikatelů během pandemie se může výrazně proměnit. Pro letošek počítáme s tím, že tlaky na růst cen budou slábnout. V eurozóně čekáme růst spotřebitelských cen v průměru lehce nad jedním procentem. Inflace bude letos vyšší kvůli rostoucím cenám ropy, protože loni byla extrémně levná.

K vyšší inflaci bude působit zvýšení spotřebních daní. Ceny potravin jsou velmi proměnlivé, ale jelikož nepočítáme s výpadky v jejich dodávkách jako v loňském roce, přičemž poptávka zůstane oslabena, tak by jejich zdražení mělo být umírněné. Vliv oslabené poptávky pak podle naší prognózy by měl v dalších měsících působit proti růstu cen a jádrová inflace by měla brzdit.

Prozatím ale na zpomalování jádrové inflace stále čekáme, a riziko, že nebude výrazněji klesat, se může v letošním roce snadno zopakovat. Za celý letošní rok odhadujeme inflaci 1,8 procenta po loňském zdražení o 3,2 procenta. Na začátku roku ovšem inflace začíná o půl procentního bodu výše, než se čekalo, což indikuje riziko vyššího celoročního čísla.

Na druhou stranu cenový vývoj v dalších měsících je stále značně nejistý z důvodů přetrvávajících opatření proti šíření pandemie. Vyšší inflace implikuje větší šanci na růst úrokových sazeb, což bezprostředně vedlo k dočasnému posílení koruny. Prognóza ČNB na začátku roku rovněž počítala s meziroční inflací 1,7 procenta. S počátkem zvyšování úrokových sazeb počítáme ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB ponechala sazby beze změny, jejich zvýšení lze čekat v listopadu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.