Inflace brzdí pomaleji, než se čekalo

Názor
Inflace brzdí na začátku roku pomaleji, než se všeobecně čekalo. Důvodem jsou vyšší ceny potravin. Nicméně stále vysoká zůstává jádrová složka. Inflace se v lednu se nacházela 50 procentních bodů nad prognózou České národní banky (ČNB), což implikuje šanci na rychlejší růst úrokových sazeb. Zvýšení sazeb centrální bankou nadále čekáme ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.
Hlavním důvodem pozvolnějšího poklesu inflace jsou dražší potraviny, alkohol a tabák. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelské ceny v ČR v lednu oproti prosinci vzrostly v průměru o 1,3 procenta a meziroční tempo růstu cen tak zpomalilo na 2,2 procenta z předchozích 2,3 procenta. Ovšem společně s trhem jsme počítali s 1,7 procenta meziročně. S ohledem na přítomnou nejistotou byla vyrovnanost odhadů pozoruhodná. Inflace nicméně brzdí na začátku roku pomaleji, než se čekalo.

Ovšem hlavním důvodem pozvolnějšího poklesu inflace jsou dražší potraviny, alkohol a tabák. Nicméně i podle našeho předběžného propočtu jádrová inflace, která neobsahuje ceny potravin a energií, zrychlila na 3,8 procenta meziročně z předchozích 3,6 procenta meziročně.

Je relevantní otázkou, nakolik jsou statistiky napočítané změny cen imaginární a nakolik reálné. K inflaci stále pozitivně přispívá položka kultura a rekreace, což je v současné situaci poněkud paradoxní.

K inflaci mírně přispěly i ceny u čerpacích stanic kvůli dražší ropě a také ceny související s bydlením. Vodné a stočné zdražilo meziměsíčně o 5,5 procenta a nájemné o 0,6 procenta. Naopak o 0,8 % procenta meziměsíčně zlevnila elektřina. Ceny zboží meziměsíčně vzrostly o 1,4 procenta a jejich meziroční tempo růstu se snížilo na 1,9 procenta z předchozích dvou procent. Ceny služeb meziměsíčně rostly o 1,2 procenta a jejich meziroční tempo zpomalilo na 2,6 procenta z předchozích 2,8 procenta.

PSALI JSME:
Inflace neplatí pro každého stejně

Úpravy ceníků na začátku roku do značné míry nastavují úroveň inflace pro celý rok. Ale chování firem a podnikatelů během pandemie se může výrazně proměnit. Pro letošek počítáme s tím, že tlaky na růst cen budou slábnout. V eurozóně čekáme růst spotřebitelských cen v průměru lehce nad jedním procentem. Inflace bude letos vyšší kvůli rostoucím cenám ropy, protože loni byla extrémně levná.

K vyšší inflaci bude působit zvýšení spotřebních daní. Ceny potravin jsou velmi proměnlivé, ale jelikož nepočítáme s výpadky v jejich dodávkách jako v loňském roce, přičemž poptávka zůstane oslabena, tak by jejich zdražení mělo být umírněné. Vliv oslabené poptávky pak podle naší prognózy by měl v dalších měsících působit proti růstu cen a jádrová inflace by měla brzdit.

Prozatím ale na zpomalování jádrové inflace stále čekáme, a riziko, že nebude výrazněji klesat, se může v letošním roce snadno zopakovat. Za celý letošní rok odhadujeme inflaci 1,8 procenta po loňském zdražení o 3,2 procenta. Na začátku roku ovšem inflace začíná o půl procentního bodu výše, než se čekalo, což indikuje riziko vyššího celoročního čísla.

Na druhou stranu cenový vývoj v dalších měsících je stále značně nejistý z důvodů přetrvávajících opatření proti šíření pandemie. Vyšší inflace implikuje větší šanci na růst úrokových sazeb, což bezprostředně vedlo k dočasnému posílení koruny. Prognóza ČNB na začátku roku rovněž počítala s meziroční inflací 1,7 procenta. S počátkem zvyšování úrokových sazeb počítáme ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB ponechala sazby beze změny, jejich zvýšení lze čekat v listopadu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru