Inflace bude proměnlivější, ale měla by klesat

Názor
Inflace v březnu zpomalila. Klesly zejména ceny u čerpacích stanic, zatímco růst cen potravin a tabáku byl slabší, než jsme čekali. Spotřebitelské ceny v březnu oproti únoru v průměru klesly o 0,1 %, když trh čekal růst o 0,1 %. Meziroční míra inflace tak zpomalila na 3,4 % z únorového tempa 3,7 %. Prognóza České národní banky (ČNB) ukazovala 3,6 %, ale opírat se o předchozí prognózy je nyní poněkud zavádějící.
Koruna oslabila a zvyšuje ceny dovozu. Foto: Depositphotos.com

Ceny vzhůru táhly vyšší ceny potravin a oděvů. Rostly také ceny alkoholu a tabáku, ačkoliv zde jsme s ohledem na nárůst spotřební daně počítali s větším zdražením. Vlivem propadu cen ropy naopak inflaci tlačily dolů klesající ceny u čerpacích stanic a dále sezónně nižší ceny rekreací.

Souhrnně lze říci, že zatímco ceny zboží v průměru v březnu oproti únoru vzrostly o 0.3 %, ceny služeb klesly o 0,6 %. Dle našich propočtů zpomalila jádrová inflace na 2,8 % z předchozích 3,2 % y/y.

Počítali jsme s tím, že meziroční míra inflace v těchto měsících bude dosahovat vrcholu. Dobíhá navýšení spotřebních daní, koruna oslabila a zvyšuje ceny dovozu, ale na druhou stranu propadly ceny ropy a dalších komodit a na řadu oborů již nyní dolehl propad poptávky.

PSALI JSME:
Inflaci sráží levnější pohonné hmoty

Velkou neznámou je stupeň narušení odběratelsko-dodavatelských vztahů a jejich dopad na ceny. Ve druhé polovině roku dle naší prognózy jasně převáží silný propad poptávky, jinými slovy pandemický šok bude stahovat inflaci dolů. Na přelomu roku by se inflace mohla nacházet pod dvouprocentním cílem ČNB.

Inflace je v tuto chvíli stále výrazně nad cílem ČNB. Klouzavý tříměsíční průměr meziměsíční anualizované inflace je téměř 4 %. Ale současná inflace není to, co by centrální banku mělo trápit, důležitý je výhled a ten je značně nejistý. Lze očekávat, že spotřebitelské ceny budou vlivem pandemie více proměnlivé než obvykle.

Pokud, jak se domníváme, v bankovní radě ČNB převáží názor, že oslabená domácí poptávka bude inflaci výrazně snižovat, přistoupí zřejmě ČNB k dalšímu snížení úrokových sazeb. Je na místě se obávat podstřelení inflačního cíle. Ve druhém čtvrtletí čekáme pokles dvoutýdenní reposazby na 0,5 % ze současné úrovně jednoho procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koronavirus zmírňuje růst cen v ČR

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Covid hýbe korunou

Od počátku pandemie platilo Česko za zemi, která situaci zvládla nadprůměrně dobře. Rychlý nástup opatření proti šíření epidemie způsobil rychlý propad ekonomiky, ale následně umožnil výrazné uvolnění a nástup …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru