Inflace dál ustupuje

Zatímco ještě na začátku roku měla Česká národní banka (ČNB) obavy z přílišných inflačních tlaků, nyní se znovu potvrzuje, že jsou dávno pryč. Inflace v dubnu podle očekávání poklesla na 3,2 % a nic nebrání tomu, aby se dál snižovala.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Dubnový pokles cen (o 0,2 %) jde na vrub především zlevňování pohonných hmot, které ještě reagovaly na propad cen ropy na světových trzích. Ceny pohonných hmot se výrazně podepsaly i na vývoji meziroční inflace, protože benzín byl oproti loňskému dubnu levnější téměř o šest korun a nafta skoro o devět.

Naproti tomu v posledním měsíci o šest desetin procenta podražily potraviny, které jsou vlastně i nejvýznamnějším inflačním faktorem letošního roku. Ve srovnání s loňskem si za ně připlatíme v průměru o 7,8 % více, a to nejenom v důsledku zvyšování cen ovoce a zeleniny, ale i masa a mouky.

Připlácíme si rovněž za bydlení a služby s ním spojené, i když se rychlost zvyšování těchto nákladů pozvolna snižuje.

Inflace se přiblížila trojce a už v následujícím měsíci pod ní nejspíše spadne. Předpokládáme, že se ještě v průběhu letošního roku inflace dostane pod dvouprocentní cíl ČNB, nicméně pravděpodobnost deflace zůstává velmi nízká. Je to podstatné především z pohledu možných nekonvenčních opatření, o nichž centrální banka informovala v pondělí.

Ačkoliv inflace už není a ještě dlouho ani nebude problémem české ekonomiky, je třeba jí právě z tohoto pohledu věnovat velkou pozornost. Manévrovací prostor ČNB je v rámci tradičních mezí už téměř vyčerpaný, a tak případné zrychlení desinflačního trendu může centrální banku tlačit do nestandardních řešení. Záporné úrokové sazby by byly asi tím posledním krokem.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena