Inflace dále zpomaluje hlavně díky cenám potravin

Názor
Růst spotřebitelských cen pokračuje ve svém zpomalování zejména díky cenám potravin. Jádrová inflace ale zůstává zvýšená. Stále počítáme s tím, že inflační tlaky budou i nadále zvolňovat kvůli oslabené ekonomice. Inflace je mírně pod očekáváním trhu i České národní banky (ČNB). I proto na zasedání příští týden nevidíme důvod, proč čekat změnu nastavení měnové politiky.
Inflace dále zpomaluje hlavně díky cenám potravin. Ilustrační foto: Pixabay.com

Spotřebitelské ceny v ČR v listopadu oproti říjnu stagnovaly. Meziroční tempo růstu cen tak dále zpomalilo na 2,7 procenta z předchozích 2,9 procenta. To bylo plně v souladu s naším odhadem a desetinu pod mediánovým očekáváním analytiků. Oproti prognóze ČNB je nyní inflace níže o 0,2 procentního bodu.

Z hlediska struktury k větším překvapením nedošlo. Oproti našemu očekávání byly meziměsíčně nižší ceny potravin, naopak dozvuky předchozího zlevnění cen energií se již v listopadu vůbec neprojevily. Jádrová složka po sezónním očištění rostla stejně jako minulý měsíc o 0,3 procenta meziměsíčně (sezónně očištěno) a 3,7 procenta meziročně.

Meziměsíční cenové změny byly v průměru u všech skupin spotřebitelského koše velmi malé. Zpomalování meziroční míry inflace je dáno především příznivým vývojem cen potravin, jejichž meziroční růst zpomalil v listopadu na 1,9 procenta oproti tempu 3,2 procenta meziročně v říjnu.

PSALI JSME:
Hodně bohatí už nevědí, do čeho všeho by strčili peníze. Ty rychle ztrácejí hodnotu

V naší prognóze počítáme se zpomalováním inflace v ročním horizontu především z důvodu oslabené ekonomiky. Čekáme mírnější růst cen potravin, naopak ceny u čerpacích stanic by měly působit mírně desinflačně. Rychlejšímu poklesu inflace bude v příštím roce bránit opětovné navýšení spotřebních daní na tabák a alkohol.

Pro letošek čekáme inflaci v průměru 3,2 procenta a příštím roce pak 2,3 procenta. V každém případě bude vývoj cen na začátku roku ostře sledovanou veličinou. Z hlediska finančního trhu je listopadový vývoj inflace malým překvapením, na které by koruna významněji reagovat neměla.

Odchylka inflace od prognózy centrálních bankéřů není velká, přičemž jádrová inflace je stále vysoko a zpomaluje velmi neochotně. ČNB v příštím týdnu nemá důvod nastavení měnové politiky jakkoliv měnit.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Slabá koruna není klíčovým důvodem citelné inflace, může za ni dosavadní rychlý růst mezd

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Antigenní testy jednou týdně jsou fajn, ale nezachytí počátek covidu

Rozhovor
Odborníci kritizují antigenní testy, protože ze své povahy nemocné primárně na vrcholu infekce, ale nezachytí počáteční stádium. „Nejen naši odborníci preferují raději PCR testy, které jsou přesnější, protože přímo detekují přítomnost virové RNA a odhalí tak nákazu již mnohem dříve,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz šéfka krevních laboratoří Synlab Kateřina Bílly Danyšová.
Rolovat nahoru