Inflace klesla na cíl ČNB, ta však chce sazby snižovat pomalu

Názor
Tento týden byl bohatý na data z tuzemské ekonomiky. Inflace překvapila mírně nižší hodnotou, když klesla z lednových 2,3 procenta meziročně na rovná dvě procenta v únoru, zatímco tržní konsensus čekal 2,1 procenta.
Tuzemská inflace překvapila mírně nižší hodnotou, když klesla z lednových 2,3 procenta meziročně na rovná dvě procenta v únoru, hluboko pod prognózou České národní banky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) ve své únorové prognóze odhadovala 2,8 procenta meziročně, velká část odchylky od skutečnosti však vznikla již v lednu, kdy došlo k mírnějšímu přecenění, než s jakým centrální banka počítala. Pod prognózou ČNB skončila i jádrová inflace, která ale v únoru zpomalila jen nepatrně z 2,9 na 2,8 procenta meziročně, oproti centrální bankou očekávaným 3,5 procenta.

Jádrovou inflaci drží nad dvouprocentním cílem oblast služeb, kde ceny v únoru vzrostly o 5,2 procenta meziročně. Ceny zboží naproti tomu zhruba meziročně stagnovaly (+0,2 %). Celkové inflaci na inflační cíl ČNB pomohly především ceny potravin, které byly meziročně nižší o 4,8 procenta.

Poptávka českých domácností v lednu pokračovala v oživení. Maloobchodní tržby bez aut se v reálném vyjádření meziměsíčně zvýšily o jedno procento a tržby za prodej služeb vzrostly o 0,8 procenta.

PSALI JSME:
Lidé mají znovu chuť utrácet, letos by mohli být tahounem české ekonomiky

V prvním případně jde o čtvrtý meziměsíční nárůst v řadě a v tom druhém o třetí. Navzdory vzestupnému trendu podpořeného obnoveným růstem reálných mezd je ale úroveň spotřebitelské poptávky stále nízká.

Lednový výsledek tuzemského průmyslu zklamal. Průmyslová produkce meziměsíčně klesla o výrazná 2,3 procenta a korigovala tak silný prosincový růst o 2,7 procenta.

Pokles objemu výroby oproti prosinci vykázala nadpoloviční většina sledovaných odvětví včetně automobilového průmyslu, jehož pokles dosáhl 12 procent meziměsíčně. I tak si výroba aut oproti zbytku průmyslu vede lépe, když má pravděpodobně stále k dispozici část nevyřízených objednávek z předchozích období.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Průmysl stagnuje, ale stavebnictví se dál propadá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB