Špatnou zprávou je, že propad stavebnictví se první měsíc roku ještě prohloubil. Jak upozornil Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol, ještě v prosinci stavebnictví klesalo o 4,6 procenta, přičemž v lednu to bylo o 1,3 procenta více.
„Za celý loňský rok stavebnictví v Česku kleslo meziročně o 2,6 procenta, když počet vydaných stavebních povolení byl nejnižší od roku 2015. Naopak v Evropské unii loni stavební produkce podle Eurostatu rostla o 2,4 procenta,“ uvedl Korec pro FAEI.cz.
Dodal, že české stavebnictví v lednu zachraňovala hlavně bytová výstavba. Stavět se začalo 3 498 nových bytů, což je meziročně o 29,9 procenta více. Dobře z tohoto pohledu vstoupila do nového roku i Praha, kde ČSÚ eviduje celkem 931 bytů zahájených v rámci zcela nové výstavby. Je to nejvíce ze všech krajů.
Další stavební chaos
„Obávám se, že letošní rok v neblahém trendu žádnou změnu nepřinese. České stavebnictví zásadně brzdí neuvěřitelně složitá stavební legislativa. V polovině letošního roku má vstoupit v účinnost nový stavební zákon pro všechny nové stavby. Podle informací, které mám, ale přinese spíše další chaos,“ konstatoval Evžen Korec z Ekospolu.
Připomněl, že antimonopolní úřad už podruhé zrušil zakázku na digitalizaci řízení, stále nejsou dokončeny prováděcí předpisy a vázne i školení zaměstnanců stavebních úřadů. „Obávám se proto, že by v druhé polovině roku mohlo dojít dokonce k paralyzaci celého povolovacího procesu,“ upozornil Korec.
Novou výstavbu ve velkých městech včetně Prahy podle něho komplikují a v mnoha případech dokonce znemožňují zastaralé a dlouhá léta neaktualizované územní plány. „Ty stávající se prakticky vyčerpaly a novou potřebnou výstavbu není kam umísťovat. Dokud se tyto významné překážky neodstraní, české stavebnictví se ode dna jen tak neodrazí,“ varoval.
Rozmrzání nemovitostního trhu
Jana Steckerová z Komerční banky připomněla, že v meziměsíčním srovnání byla v lednu stavební produkce v plusu – o jedno procento. „Příslibem oživení na nemovitostním trhu je lednová statistika nově zahájených bytů. Těch bylo o téměř třicet procent více než ve stejném období loňského roku, a to díky kategorii bytových domů,“ řekla ekonimka pro FAEI.cz.
Rozmrzání nemovitostního trhu podle ní potvrzuje také objem poskytnutých hypoték. Ten v únoru meziměsíčně vzrostl o 21 procent, po sezónním očištění o necelých deset procent. Steckerová uvedla, že celkově vypadá situace pro české stavebníky v letošním roce o něco lépe, než tomu bylo loni.
Podle prognózy Komerční banky by stavební produkce měla vzrůst o 1,7 procenta. Pozitivně by se měl projevit očekáváný pokles úrokových sazeb, oživení české ekonomiky i pokračující příliv peněz z EU. „Naopak bariérou i nadále zůstane nedostatek pracovníků i některých vstupních surovin,“ dodala Steckerová.
Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, nepomohl v lednu stavebnictví ani vlídný, tedy teplotně nadprůměrný průběh letošní zimy. „V letošním roce bude stavební výroba bojovat alespoň o mírný růst,“ sdělil FAEI.cz ekonom, podle něhož by to mělo být 0,8 procenta.
„K této ‚černé nule‘ by jí měl pomoci zejména letošní znatelný pokles úrokových sazeb, jejž umožní již nyní vydatně klesající inflace. Pokles úrokových sazeb zvýší dostupnost financování a investic do nemovitostí, což se projeví zejména v pozemním stavitelství. S poklesem sazeb hypoték lze také předpokládat pozitivní impuls v oblasti rezidenční výstavby,“ uvedl Kovanda.
Nevyužitých 72 miliard
Inženýrské stavitelství podle Kovandy brzdí důraz vlády na konsolidaci veřejných financí, ale také loňský rekordní přebytek hospodaření krajů a obcí, přesahující 72 miliard korun. „Pokud by tyto prostředky byly ve výraznější míře využity v oblasti inženýrského stavitelství, například na výstavbu či renovace silničních komunikací, pochopitelně poskytnou růstový impuls,“ tvrdí Kovanda.
Dodal, že pozemní stavitelství se letos jako loni bude potýkat s dopady vysokých úrokových sazeb, které ochromují investiční aktivitu ve stavebnictví či developmentu, ale také poptávku po nemovitostech, například prostřednictvím nadále poměrně vysokých sazeb hypoték.
„Průměrná sazba hypoték ani letos nepoklesne pod úroveň čtyř procent. To je na poměry let před válkou a před covidem stále vysoká úroveň,“ poznamenal Lukáš Kovanda. Naopak pomáhat by letos stavebnictví měly klesající ceny energií či stabilizace v oblasti cen stavebních materiálů. „Na výraznější růst to ale stačit nebude,“ dodal.
Zklamání z průmyslu
Jako zklamání pak označil aktuální data o vývoji průmyslové produkce. „Oproti prosinci 2023 se propadla o 2,3 procenta. Meziročně vykázala stagnaci, zatímco trh počítal se nárůstem o dvě procenta,“ sdělil FAEI.cz Lukáš Kovanda z Trinity Bank.
Upozornil, že růst ve výrobě aut totiž nebyl natolik silný, aby kompenzoval propad zejména v těžebním a těžkém průmyslu či ve výrobě stavebních hmot. V případě výroby aut odeznívá efekt dokončování dříve rozpracovaných zakázek, který poskytoval celému autoprůmyslu silný, ale dlouhodobě neudržitelný růstový impuls.
„Zakázky se v autoprůmyslu nahromadily coby důsledek zpřetrhaných mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců, které byly narušeny už od doby pandemie. Efekt nahromaděných a dokončovaných zakázek bude letos tedy postupně dále slábnout, takže autoprůmysl bude mít i slabší sílu vytahovat celkovou průmyslovou výrobu do černých čísel,“ sdělil Kovanda.
Automobilový tahoun
Podstatná část ostatního průmyslu podle něho stále trpí poměrně vysokými cenami energií a útlumem německé ekonomiky, zprostředkovaně tedy také ekonomiky čínské. Zároveň ji nesvědčí ani nadále poměrně vysoké úrokové míry, tedy vysoké náklady financování a investic, které rovněž omezují zakázky – jak domácí, tak zahraniční.
„Za celý letošní rok se tak průmyslová výroba v Česku mírně propadne a to o 0,2 procenta,“ odhadl Kovanda. Ekonom Kevin Tran Nguyen z Komerční banky potvrdil, že silná výroba aut významně kompenzuje nižší produkci v ostatních odvětvích a zabraňuje tak hlubšímu poklesu celkové průmyslové výroby.
Ale letošek také nevidí příliš optimisticky. „Nadále skleslá nálada průmyslníků spolu se slabou zahraniční poptávkou zejména v souvislosti s nevýkonností německé ekonomiky naznačuje, že průmyslová produkce bude na začátku letošního roku spíše slabší,“ sdělil FAEI.cz Nguyen.
Situace zůstává vratká
Podle Radomíra Jáče, hlavního ekonoma Generali Investments CEE, různé průzkumy ukazují, že situace v tuzemském průmyslu zůstává vratká. „Což ostatně odpovídá obdobnému obrázku pozorovanému v Německu a v průmyslu eurozóny jako celku,“ konstatoval pro FAEI.cz Jáč.
Cesta k obnovení trvalejšího růstu v tuzemském průmyslu bude podle něho zřejmě pozvolná. Vliv bude mít přetrvávající slabost průmyslu v eurozóně včetně Německa, kde lze čekat též jen pomalý rozjezd. „Přesto ale pro letošní rok očekáváme alespoň mírné obnovení růstu jak tuzemského průmyslu, tak české ekonomiky jako celku,“ uvedl Jáč.
Dodal, že pro letošek předpovídá Generali Investments CEE růst tuzemské průmyslové výroby zhruba v rozmezí 1,5 až 2 procent poté, co v roce 2023 vykázala výroba celoroční pokles o 0,8 procenta.