
Stále jsou však velmi vysoké, výrazně je ovlivňují náklady na bydlení. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v září meziročně vzrostly o sedm procent a ceny služeb o 6,7 procenta.
Náklady vlastnického bydlení nepatrně vzrostly o 0,1 procenta. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 7,9 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 26,9 procenta), elektřiny (+ 16,5 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 36,2 procenta).
Růst i nadále mírnily ceny zemního plynu na 12,5 procenta ze srpnového růstu o 34,5 procenta a tuhých paliv z 22,3 procenta v srpnu na zářiový růst o 12,9 procenta. Za energie lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.
Kromě nákladů spojených s bydlením rodinné rozpočty výrazně zatěžují hlavně nákupy potravin. Ty i přes dlouhodobé dvojciferné zdražování v posledních měsících stále nezlevňují. Například ceny vajec v září oproti stejnému měsíci loňského roku vzrostly o 7,5 procenta, ovoce o 7,3 procenta a zeleniny o 20,4 procenta. Zlevnilo naopak polotučné trvanlivé mléko (- 21,1 procenta), oleje a tuky (- 13 procent).
S koncem letních prázdnin naopak zlevnila rekreace, ceny dovolených byly v září o 21,9 procenta nižší než v srpnu. V meziměsíčním srovnání byla levnější i většina potravin, oproti srpnu je v září jejich cena o jednotky procent nižší.
Inflace je stále velmi vysoko nad dvouprocentním inflačním cílem, na což doplácejí i lidé s vlastními úsporami. Sedmiprocentní inflace z každých neúročených sto tisíc korun ukrojí ročně sedm tisíc korun. Přesně o tolik totiž klesne hodnota těchto peněz.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)