Nečekaně silný pokles zářijové inflace

Po nejpomalejším zpomalení inflace v srpnu (pouze o 0,3 procentního bodu, pozn. aut.) během tohoto roku došlo k opětovnému zrychlení dezinflačního procesu, který předčil naše i tržní očekávání. Meziroční inflace poklesla z 8,5 procenta na 6,9 procenta v září.
Po posledním měnově-politickém zasedání tuzemské centrální banky její guvernér Aleš Michl prohlásil, že sazby budou drženy na vyšších úrovních, ale debata o snižování sazeb započne. Ilustrační foto: ČNB

Hlavním důvodem takto razantního poklesu je vysoká srovnávací základna z loňského roku, ale rovněž významný podíl měl nižší růst cen potravin a nákladů na bydlení. Po konci prázdninové sezóny bývá obvyklé, že v meziměsíčním vyjádření cenová hladina ve srovnání se srpnem poklesne, ale snížení cen o 0,7 procenta je nečekaně pozitivním zjištěním.

Za tímto poklesem stojí již zmíněné zlevnění dovolených s komplexními službami, ale také u většiny potravin, což lze jedině kvitovat a zdá se, že se do konečných cen pro spotřebitele konečně promítá snížení zemědělských výrobků, které pozorujeme od května tohoto roku.

Mezi potraviny, kde došlo k nejvyššímu meziměsíčnímu poklesu cen, se řadí vajíčka (-9,2 %), polotučné trvanlivé mléko (-8,3 %) či ovoce (-3,8 %) a zelenina (-2,9 %). Znatelné snížení cen bylo zaznamenáno i v oblasti bydlení především díky cenám zemního plynu (-3,6 %), elektřiny (-2,0 %) a tuhých paliv (-1,3 %).

Naopak došlo k růstu cen v oddíle dopravy zejména vlivem růstu cen pohonných hmot (+2,8 %), což pro všechny řidiče rozhodně není žádné překvapení. Rostly také ceny v oblasti vzdělávání (+5,8 %), což je sezónní záležitost navázaná na začátek nového školního roku.

Takto silný pokles neočekávala ani Česká národní banka (ČNB) ve své prognóze a tento výsledek je tak dalším signálem pro bankovní radu, že se inflace pomalu a postupně začíná dostávat pod kontrolu. Po posledním měnově-politickém zasedání guvernér prohlásil, že sazby budou drženy na vyšších úrovních, ale debata o snižování sazeb započne.

To potvrdili svými komentáři i někteří členové bankovní rady tuzemské centrální banky, kteří si dokážou představit tento krok ještě do konce tohoto roku. Zářijová inflace je dalším argumentem, proč by tak bankovní rada mohla učinit a pomoci tak skomírající ekonomice. Očekáváme, že „cuty“ (snížení, pozn. red.) do konce roku budou v rozsahu 50 bazických bodů.

Během celého letošního roku inflace dosud klesala a v září tempo ještě akcelerovalo. V říjnu sice dojde k jejímu opětovnému nárůstu, nicméně to nebude fundamentálními činiteli, ale nižší srovnávací základnou způsobenou přijetím tzv. úsporného tarifu, kterým vláda vloni kompenzovala domácnostem rostoucí náklady na energie. I přes výrazné snížení inflace očekáváme, že její průměrná výše se bude pohybovat okolo 11 procent.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB