Inflační epizoda míří do cílové rovinky

Názor
Přestože některé položky spotřebního koše stále prudce zdražují, celkově se daří inflaci dostávat pod kontrolu. Nyní jsme již v závěrečné fázi boje s inflací, která by měla být úspěšně dokončena v průběhu příštího roku. Po tomto boji však bohužel budeme sčítat obří škody, které byly napáchány na úsporách českých domácností.
V meziročním porovnání byl v září evidován výrazný růst cen u vodného o 16,3 procenta, stočného o 26,9 procenta či tepla a teplé vody o 36,2 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v září na úroveň 6,9 procenta. Jde o nejnižší hodnotu meziročně vyjadřované inflace od prosince 2021. Z meziměsíčního pohledu dokonce došlo k poklesu spotřebitelských cen o 0,7 procenta. Je tak zřejmé, že inflace se postupně dostává pod kontrolu a již v příštím roce by se měla vrátit ke své cílové úrovni ve výši dvou procent.

Při meziročním srovnání sice evidujeme růst cen u elektřiny o 16,5 procenta, zemního plynu o 12,5 procenta a tuhých paliv o 12,9 procenta, ve všech případech však jde o výrazně nižší růsty cen než o měsíc dříve. Navíc klesaly některé ceny u potravin. Například mléko meziročně zlevnilo o 21,1 procenta. U olejů a tuků došlo k poklesu cen o 13 procent.

Některé položky jsou stále problematické. V meziročním porovnání byl v září evidován výrazný růst cen u vodného o 16,3 procenta, stočného o 26,9 procenta či tepla a teplé vody o 36,2 procenta. Jelikož jde o zcela nezbytné položky, tak jejich zdražování dělá vrásky na čele zvláště sociálně slabším rodinám. Podobné je to u brambor, které zdražily o 63,4 procenta. Vyšších cen si zákazníci určitě všimli i u cukru, kde je evidován růst o 44,6 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Evropská inflace ustupuje jen velmi pomalu, česká je podle metodiky Eurostatu stále ještě dvojciferná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.