Překvapivá data o zářijové inflaci. Ani ČNB taková nečekala

Názor
Meziměsíčně poklesly spotřebitelské ceny o 0,7 procenta, což bylo dáno zlevněním kultury, potravin a bydlení. Inflace podle údajů českého statistického úřadu meziročně vzrostla o 6,9 procenta, což je nejnižší hodnota od prosince 2021. Trend zpomalující inflace tak pokračuje a otevírá České národní bance (ČNB) prostor ke snížení úrokových sazeb ještě letos.
Inflace je dána centrální bankou. ČNB začala zvedat sazby mnohem dříve než Evropská centrální banka, což se už ekonomicky projevuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Často se setkávám s lidmi, kteří tvrdí, že inflace klesá. To je ale pravda jen u měsíčního srovnání. Důležitější je ovšem meziroční pokles, kde ale ceny neklesají, nýbrž rostou. Je ale dobře, že se tak děje pomaleji než v minulosti.

Co za tím stojí? A co bude dál? Za meziročním růstem cen stojí zvýšení nájemného o 7,9 procenta, vodného o 16,3 procenta, stočného o 26,9 procenta a tepla a teplé vody o 36,2 procenta. Tyto položky ale půjdou ještě níž, přičemž velký skok uvidíme v lednu.

Mnoho lidí zajímá, jak rostou ceny v delším období, než je jeden rok. Proti roku 2015 jsou ceny vyšší o 48 procent, během osmi let nám tedy život podražil skoro o polovinu. Komu za tu dobu nevzrostla mzda také o polovinu, ten reálně zchudl.

Důležité je také mezinárodní srovnání. K tomu potřebujeme jednotný index s jednotnou metodikou, kterou nabízí Eurostat. Podle předběžných výpočtů klesl v září Harmonizovaný index spotřebitelských cen v ČR meziměsíčně o 0,8 procenta a meziročně vzrostl o 8,3 procenta.  Máme tedy nižší inflaci než Slováci, kde v září dosahovala 8,9 procenta.

PSALI JSME:
Inflační epizoda míří do cílové rovinky

Nebylo tedy pravdou, jak mnozí tvrdili, že s přijetím eura bychom měli inflaci nižší. Inflace není měnou ovlivněna tak, jak si lidé myslí. Inflace je dána centrální bankou. ČNB začala zvedat sazby mnohem dříve než Evropská centrální banka (ECB), což se už ekonomicky projevuje. ECB kvůli dluhům jižní Evropy s růstem úroků zaspala.

U inflace nemá smysl porovnávat ČR s Francií, ale jen se Slovenskem. Francie má totiž jiné energetické zdroje než země střední Evropy, které byly závislé na ruských energiích. Navíc Slovensko je nám svou strukturou ekonomiky nejbližší z celé Eurozóny.

Očekávám, že inflace bude zpomalovat dál. V období od října do prosince to bude jen málo kvůli srovnávací základně. Velké zpomalení očekávám v lednu. Proto se domnívám, že koncem roku či počátkem roku nového začne ČNB své úrokové sazby snižovat. Nejprve jen mírně, ale postupně zvýší tempo.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Kvůli přijetí eura Slovensko nemůže s inflací účinněji bojovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.