Inflace se přibližuje k cíli centrální banky

Názor
V únoru meziroční inflace mírně poklesla na 2,1 procenta, když se spotřebitelské ceny v tomto měsíci zvýšily oproti lednu jen o 0,2 procenta. Na tomto dílčím nárůstu se podílelo především zdražení pohonných hmot, automobilů a některých volnočasových aktivit.
V dalších měsících se inflace bude pohybovat v blízkosti dvouprocentního cíle ČNB, ve druhé polovině roku už bude pravděpodobně pod ním. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční inflace sledovaná centrální bankou se snížila na 2,1 procenta a nadále platí, že téměř z poloviny za ní stojí vyšší ceny tabákových výrobků a alkoholu v důsledku loňského citelného navýšení spotřebních daní.

Ceny bydlení, které v předchozích letech táhly inflaci nahoru, rostou jen velmi mírným tempem. Zvolňuje růst nájemného, ceny elektřiny a plynu dál klesají. Potraviny – jako po bydlení druhá nejvýznamnější část spotřebitelského koše – zdražily meziročně jen o 0,6 procenta.

V dalších měsících se inflace bude pohybovat v blízkosti dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB), ve druhé polovině roku už bude pravděpodobně pod ním. Velkou nejistotu přestavují ceny některých služeb – v současné době omezených lockdownem.

Naproti tomu ceny potravin, alespoň z pohledu dosavadního vývoje cen zemědělských produktů nebo cen zpracovatelů, by výrazněji růst neměly.

PSALI JSME:
Inflace dál zvolna brzdí

Dál budou v nejbližších měsících zřejmě ještě zdražovat pohonné hmoty, které reagují na vývoj cen komodit na světových trzích, a automobily, jejichž výrobní náklady rostou v důsledku přísnějších regulací – ať už těch „zelených“ nebo bezpečnostních.

Vzhledem k výraznému posílení koruny za poslední rok by právě koruna měla sehrávat významnou protiinflační roli. Zlevňuje dovážené zboží i nákupy českých spotřebitelů třeba v zahraničí, byť nyní spíše jen v e-shopech.

Inflace není a zřejmě ani dál nebude významným problémem české ekonomiky. Vzhledem k tomu, že je inflace blízko cíle ČNB, bude centrální banka dál hovořit o potřebě normalizace úrokových sazeb. K té ovšem bude moci dojít teprve tehdy, až se uklidní situace na covidovém poli.

Proto předpokládáme první nárůst sazeb ČNB spíše až v závěru roku, tak jak ostatně nastiňuje alternativní scénář samotné centrální banky.

Autor je analytik Československé obchodní banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst cen posedmé za sebou zpomalil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.