Inflace se vymyká kontrole

Názor
Vzhledem ke zrychlování inflace se rozhodnutí České národní banky (ČNB) o zvýšení úrokových sazeb jeví jako prozíravé. Je třeba inflaci dostat pod kontrolu a k tomu nám růst úrokových sazeb pomůže.
Lednový meziroční růst spotřebitelských cen byl znatelný u celé řady základních potravin. Cena vepřového masa vzrostla o 18,9 procenta. Foto: Pixabay.com

Meziroční míra inflace v lednu letošního roku vzrostla o 3,6 procenta, což bylo nejvíce od března 2012. Inflace se vzdálila horní hranici tolerančního pásma, která je v úrovni tří procent. V případě, že by se inflace udržovala nad svým tolerančním pásmem i v následujících měsících, lze očekávat další reakci ČNB, která by mohla přistoupit k opětovnému zvýšení úrokových sazeb.

Lednový meziroční růst spotřebitelských cen byl znatelný u celé řady základních potravin. Cena vepřového masa vzrostla o 18,9 procenta, cena uzenin o 12,2 procenta, cena ovoce o 14,7 procenta a cena zeleniny o 7,1 procenta. Připlatí si i milovníci neřestí, kteří doplatí na růst spotřebních daní. Ceny alkoholických nápojů vzrostly o 5,2 procenta a tabákových výrobků o dvě procenta.

Již tradičně rostly ceny v oddíle bydlení. Například cena nájemného vzrostla o 4,2 procenta, cena vodného o 5,3 procenta, cena stočného o 4,5 procenta a cena zemního plynu o 2,9 procenta. Tyto položky mají ve spotřebním koši významnou váhu, proto měly největší vliv na zvyšování cenové hladiny.

Ceny zboží rostly v průměru pomaleji než ceny služeb. Meziroční změna harmonizovaného indexu spotřebitelských cen se v České republice držela výrazně nad průměrem Evropské unie. To umožňuje vyrovnávání cenových hladin mezi Českou republikou a zeměmi západní Evropy. Způsobuje to však nepříznivé sociální dopady na lidi, kterým v posledních letech nevzrostly příjmy.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čechy čeká drahé jaro

 1. 6e ovoce o 14,7% D:))D:))D:)) si z lidí dělají kosočtverec bo co jenom kiwi z 2,90 na 9,90 to je snad více než 300 % a kde je to ostatní??

 2. ČNB je jen banda zločoinců,která pracuje hlavně pro sebe a zahraniční firmy. Občany ČR bere na hůl,všechno máme díky předraženému a nadhodnocenému euru drahé.

 3. To si to chválíte, že se cenově blížíme k Evropské unii. Myslím, že v dohledné době bude pro mne jako důchodce s průměrným důchodem levnější žít ve Španělsku… Jen kdyby nebylo těch nájmů.

 4. Proto je potřeba volit dál Babiše, abysme v tomhle krásném trendu pokračovali!!!! 😂😂😂😂

  • No,nemyslím si,že za to všechno může Babiš…Vstupem do EU jsme dovolili vytvořit monopol…Prostě supermarkety mají skrytou kartelovou dohodu a diktují si ceny(pangasius 159 czk!)…Je to důsledek špatných smluv s EU…A s tím nehne žádný ministr…ČR,pokud by chtěla zachránit banku,nebo firmu,nebo stanovit direktivně cenu zboží,musí požádat EU o svolení…Vzali nás do EU jen kvůli svému zboží…

  • To jako, že unie nám zvedá daně? Léčíš se s tím někde? Daně i přes sliby, že nikdy daně zvedat nebude, zvedá prolhaný estébák!!!!!

 5. Hlasy, které varovaly před odborářskou akcí “konec levné práce,” v podání fanatického Středuly, tlak na minimální mzdu ze strany sociálistů, nesmyslné přidávání na platě ve státní správě, kterou musí dorovnávat, bez ohledu na produktivitu práce privátní sféra, byly umlčeny nenávistnými komentáři pracujících, vezoucí se na vlně přidávání, stejně jako seniorská většina volící Spasitele Babiše. Stalo se to, před čím varovali pragmatičtí ekonomové a “zločinec” Kalousek. Inflace vystřelila, potraviny se cenové šplhají do nedostupné hladiny pro nízkopříjmové, bydlení se stalo nedostupné i pro střední třídu, nadšení voliči “ANO, bude líp…..” budou co nevidět rýt držkou v zemi.

 6. Naši ˇ”odborníci” z ČNB nejprve natiskli spoustu peněz, aby intervenovali na kurz koruny, nyní se diví inflaci, když je zde spousta peněz. Tou intervencí a následnou inflací tito “odborníci” ve spolupráci s vládou vedenou ANO ožebračují střadatele a přispívají k neadekvátnímu zisku bank.

 7. Co lidé chtěli a na Václaváku si s jásotem vycinkali,to mají.Lidé nikoho v kapitalismu nezajímají,jenom peníze a jak jeden druhého co by konkurenci odrbat.Tam se s Vámi nikdo nemaže,ůspěšní jsou jenom loktaři s dobrým žaludkem.To není jenom Las Vegas a Hollywood,to jsou také lidé zabalení do novin pod mostem………..Kdo chce kam,pomožme mu tam……..

 8. Meč pořád na ramenou,v kaspsách prázdno,otrocké duše,nemají svou čest,ani názor,jen ovce trpí spásou.Žehnej našim lidem a v zemi,jen s pár vlky,kde spíme,ale probouzíme se hrůzou.
  ANNO 16.2 2020

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Průměrná výše hypotéky přesáhla 2,6 milionu Kč

Nízký zájem o hypotéky po mizerném loňském roce pokračuje i letos. V lednu opět došlo ke snížení počtu uzavřených hypoték, jde tak o třetí meziměsíční pokles v řadě. V prvním měsíci letošního roku banky uzavřely …

Zájem o hypotéky klesá třetí měsíc v řadě

Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu v lednu nepatrně vzrostla na 2,36 procenta. Pokles zájmu o hypoteční úvěry pokračuje již třetí měsíc v řadě. Průměrná úroková sazba podle indexu vzrostla v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru