Inflace prudce brzdí

Názor
Český statistický úřad v pondělí zveřejnil květnový index spotřebitelských cen. Zatímco v dubnu rostly ceny meziročně o 12,7 procenta, v květnu rostou už jen o 11,1 procenta. Pravděpodobnost, že do dvou měsíců přibrzdí inflace pod deset procent, se blíží 100%. Ti, co tvrdili, že bez razantně vyšších úrokových sazeb inflace více neklesne, se mýlili. Je dobře, že se nenechala Česká národní banka (ČNB) vyprovokovat.
Pokud vláda přesvědčí ČNB, že bude umět šetřit, nebudou členové bankovní rady hlasovat pro zvýšení sazeb. Ilustrační foto: ČNB

Zajímavé bude nyní sledovat, kdo si připíše vavříny. Politici v poslední době tvrdí, že za inflaci může ČNB, ale za zpomalení cen vláda. To je nesmysl. Buď platí jedno, nebo to druhé. Politici neznalí ekonomie, což jsou skoro všichni, to ale nechápou.

V pozadí zpomalení inflace nestojí to, že by něco zlevňovalo. To se až na výjimky nedělo. Důvodem byl pomalejší meziroční růst kvůli tomu, že vloni byla už vysoká srovnávací základna. Třeba chleba zdražoval v dubnu o 21,1 procenta a v květnu už „jen“ o 15,8 procenta.

Očekávám, že ceny budou v dalších měsících brzdit, jen ten pokles nebude už tak razantní. Myslím, že k sedmi procentům půjde brždění celkem snadno. Pak už to bude drhnout a u pěti procent to bude drhnout opravdu silně. Inflace se nám postupně dostala všem do hlav a je součástí našich očekávání. Těch se musíme zbavit.

Jediné, co by mohlo zpomalení inflace více urychlit, je politiky avizované snižování mezd ve státní sféře. Musím se ale přiznat, že na snižování mezd nevěřím. Myslím si, že je to hloupost. Já bych prosazoval stávající mzdy s nižším počtem zaměstnanců.

PSALI JSME:
Guvernér ČNB viní z inflačních rizik hlavně Fialovu vládu

Brzké zavedení eura není lék

Po přepočtení cen podle harmonizovaného indexu spotřebitelských cen, který používá Eurostat, rostly naše ceny meziročně o 12,5 procenta. To je téměř stejně jako na Slovensku, kde rostly ceny o 12,3 procenta.

Tvrzení mnohých komentátorů, že na Slovensku rostou ceny pomaleji kvůli euru, se ve stínu této statistiky ukazují jako lež. Vývoj cen byl měnami ovlivněn jen okrajově. Mnozí toho ale bohužel využívali jako propagandu v boji za brzké zavedení eura, které ale nepředstavuje zázračný všelék.

Z pohledu centrální banky aktuální statistika ukazuje, že jde o vývoj správným směrem. Argumenty pro zvyšování úrokových sazeb se scvrkly na dva: Hluboký deficit státního rozpočtu a rychlý růst mezd. Pokud tedy vláda přesvědčí ČNB, že bude umět šetřit, nebudou členové bankovní rady hlasovat pro zvýšení sazeb.

Podobné to je se mzdami. Pokud neporostou o více než deset procent, neočekávám, že centrální banka zasáhne. Po nedávném setkání guvernéra s premiérem jsem měl pocit, že si oba rozuměli. Předpokládám proto, že ČNB bude vládě věřit. Můj hlavní scénář tedy počítá s tím, že úrokové sazby se dokonce roku nezmění a na přelomu roku dojde ke snížení.

PSALI JSME:
Česko má stejně jako „eurové“ Slovensko inflaci 14 procent. Existují důvody pro přijetí eura v Česku?

Zavřít reklamu ×
  1. no měli by se kouknou jak hodnotí různé země MMF ohledně inflace a česko mezi premianty na rozdíl od číny a ruska není takto autor působí jako retardovaný jedinec

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Region si připisuje zisky

Z domácích dat byl v úterý zveřejněn běžný účet platební bilance. Ten vykázal díky bilanci zboží a služeb a přílivu peněz z EU vysoký přebytek ve výši 64,4 miliardy korun. Za první čtvrtletí byl letošní přebytek …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Finanční pecka roku ještě neuzrála

Poradna
Měla to být finanční pecka roku, ale zatím to tak nevypadá. Plod totiž ještě neuzrál. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který má od letošního roku sloužit jako finanční nástroj k zajištění úspor na stáří i možnost atraktivního daňového odpočtu, zůstává stranou pozornosti.