
Cenové tlaky ustupují zejména v segmentu služeb, který je více citlivý na opatření proti šíření viru a na oslabení spotřebitelské poptávky a to by mělo dominovat dynamice cen i do budoucna, neboť podzimní vlna nedává příliš velké šance na změnu.
Pohled na dynamiku cen za celé období od nástupu pandemie ukazuje několik základní faktů. Ve Spojených státech převažují dezinflační efekty pandemie nad proinflačními. Meziroční tempo růstu celkové i jádrové inflace výrazně pokleslo, celkové o cca jeden procentní bod na 1,4 procenta a jádrové o 0,7 procentního bodu na 1,7 procenta.
Nicméně pokles inflace byl menší, než se původně očekávalo. To vedlo americkou centrální banku (Fed) k revizi prognózy inflace směrem nahoru. Fed však nadále věří, že se inflace udrží pod jeho dvouprocentním cílem nejen letos, ale i v následujících dvou letech. To by mu mělo umožnit se plnit soustředit na podporu ekonomiky. Jeho obavy o udržitelnost oživení jsou dokonce natolik velké, že je odhodlán tolerovat i krátké období „přestřelení“ svého inflačního cíle.
Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)