Inflace stále zatěžuje rodinné rozpočty. Lidé budou muset šetřit ještě více

Inflace v Česku se v listopadu vrátila k pomalému poklesu. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) spotřebitelské ceny v listopadu meziročně vzrostly o 7,3 procenta. To je o 1,2 procentního bodu méně než v říjnu.
I když ceny zemního plynu oproti říjnu klesly a mírně se snížily i ceny tuhých paliv, energie stále ukrajují z rodinných rozpočtů podstatnou část. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výrazný vliv na meziroční nárůst cenové hladiny i zpomalení tohoto růstu měly podle statistiků ceny v oddíle bydlení. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v listopadu meziročně vzrostly o 8,1 procenta a ceny služeb o 5,9 procenta.

Náklady vlastnického bydlení meziročně vzrostly o 0,5 procenta. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 7,4 %), vodného (+ 16,3 %) a stočného (+ 26,9 %). Ceny elektřiny zpomalily meziroční růst na 143 procent z říjnových 148,6 procenta a tepla a teplé vody na 24,2 procenta z předchozích 31 procent.

Ceny zemního plynu klesly o 6,3 procenta, zatímco v říjnu vzrostly o 6,2 procenta. Mírně klesly i ceny tuhých paliv (o 0,8 % oproti říjnovému růstu o 3,9 %). Energie přesto ukrajují z rodinných rozpočtů podstatnou část.

Kromě nákladů spojených s bydlením rodinné rozpočty výrazně zatěžují hlavně nákupy potravin. Ty i přes dlouhodobé dvojciferné zdražování v posledních měsících stále nezlevňují, růst jejich cen ale zpomalil. Dražší jsou i ubytovací a stravovací služby, naopak cena automobilů a pohonných hmot v listopadu meziročně klesla.

Inflace zůstává stále velmi vysoká, což stále velmi zatěžuje rodinné rozpočty. Výhledy do nového roku navíc nejsou příliš optimistické. Obchodníci už vzkázali, že i přes snížení DPH potraviny v příštím roce zdraží. Otázkou je, jak se do promítne do celkových čísel. Nicméně je jisté, že rodiny budou muset šetřit ještě více.

Základní potraviny totiž nejsou věcí, kterou v případě ekonomických problémů mohou jednoduše oželet. Vysoká inflace navíc znehodnocuje úspory lidí. Čím vyšší inflace, tím méně si lidé za stejnou částku nakoupí. Z každé stokoruny sedmiprocentní inflace ukousne každá rok sedm korun. Čím více peněz mají lidé ušetřeno, o to více přijdou.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Jf Jaroslav finklar

    Z každé tisícikoruny ukousne sedmiprocentní inflace ročně 70,- korun,nikoli 7,- korun, autore

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB