Inflace v Česku bude příští rok nezvykle nízká, jen jednoprocentní

Názor
Inflace v Česku bude příští rok nezvykle nízká, jen jednoprocentní, začínají prognózovat už i české instituce. Fialova vláda tak bude v předvolebním roce moci vyhlásit své vítězství nad inflací i zadlužováním, přestože jí spíše jen „spadne do klína“.
Fialova vláda bude moci deklarovat své vítězství jak nad inflací i dluhem už koncem roku 2024, nejpozději na přelomu let 2024 a 2025. Tedy přesně v době, kdy začne ostřejší volební kampaň. Ilustrační foto: TOP 09

Fialova vláda v příštím roce bude moci vyhlásit své vítězství nad inflací i zadlužováním. Makroekonomika jí totiž podle všeho bude mimořádně přát a pomůže zřejmě už v předvolebním roce vládním stranám citelně zvýšit preference.

Už i jedna domácí instituce totiž prognózuje, že inflace v Česku v příštím roce spadne pod úroveň dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB), poblíž hodnoty pouhého jednoho procenta. Je jí Komerční banka.

Ta míní, že v roce 2024 bude inflace činit jen 1,3 procenta. Již na jaře přišla s prognózou vyhlížející pro příští rok inflaci pod cílem ČNB druhá největší švýcarská banka Julius Bär. Ta Česku pro rok 2024 prognózuje inflaci čítající jen 1,1.

PSALI JSME:
Inflace v Česku se už příští rok propadne jen na 1 %, prognózuje druhá největší švýcarská banka

Navíc v příštím roce dojde ke stabilizaci tuzemského zadlužování. Deficit veřejných financí v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) trvaleji klesne pod úroveň tří procent, tedy pod úroveň, jejíž nepřekročení je podmínkou přijetí eura.

Fialova vláda tak vskutku bude moci deklarovat své vítězství jak nad inflací i dluhem už koncem roku 2024, nejpozději na přelomu let 2024 a 2025. Tedy přesně v době, kdy začne ostřejší volební kampaň.

Podstatná část veřejnosti narativ vlády, že zkrotila inflaci i dluh, přijme, přestože příznivý vývoj bude odrážet mnohem spíše vývoj na mezinárodní scéně a na světových trzích a statistické a makroekonomické danosti než efekt jakéhokoli vládního opatření.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace se dostala pod 10 procent

Zavřít reklamu ×
    • Dobrý den. Když to říká vláda tak to je pravda. Nepravdy šíří opozice a neinformovaní občané. Velmi bych ocenil kdyby se redaktor k tomuto tématu za 15. měsíců vrátil.

  1. Zase lži, jak muže inflace klesat, když se zdražuje nafta, s ní vše, protože zdraží dopravci, prezident agrární komory predikuje nižší úrodu obilí a brambor o 15 %, zeleniny a ovoce o 50%, takže ceny půjdou nahoru i u potravin, nemluvě o zdražování elektřiny a plynu, které už začalo, takže se zdraží i energie. Pekaři už oznámili předpokládané zvýšení cen svých výrobků nejméně o 10%. Takže bych viděl, spíše než snížení ,tak zvýšení inflace ,tak okolo 30%

  2. Záleží na složení spotřebního koše. Jestliže Fialovi vše platí stát a šampáňo a kaviár budou cenově stabilní, tak u Fialy to možná to procento bude. U nás ostatních díky predikovanému cenovému skoku u nafty to nebude ani jednociferná. Ale po ránu pro zasmání dobrej článek.

  3. Vláda s premiérem který lže lidem do očí, ministr financí který neumí počítat a ministr práce soc. věci který lidem za celoživotní dřinu bere peníze a podporuje tzv. sociálně slabé (netáhla) mohou říkát co chtějí. Proč pan premiér a ministr financí nezveřejní půjčku několika miliard od E-banky které hodlají protáhnout přes Ministerstvo dopravy pro svoje čachry atd. Chce se mi zvracet. Už tu bandu lhářů, podvodníků a vexláků nevole.

  4. K poklesu inflace určitě dojde, možná až na 1%, nicméně tento pokles bude doprovázen růstem nezaměstnanosti na dvoucifernou hodnotu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB