Inflace v Česku míří ke dvaceti procentům

Analýza
Květen přinesl částečné zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích. To se pozitivně projevilo ve výrobě aut i v jejich prodejích. Celkové maloobchodní tržby i průmyslová produkce by v důsledku toho měly zaznamenat mírný meziměsíční nárůst. Jak ve výrobním, tak i spotřebitelském sektoru jsou však již patrné známky slábnoucí poptávky.
V červenci lze kvůli výraznému zdražení energií pro domácnosti čekat skok inflace ke dvaceti procentům. Ilustrační foto: Pixabay.com

Trend vývoje pro nejbližší měsíce je tak z hlediska ekonomické aktivity spíše negativní. V cenovém vývoji to však pravděpodobně moc vidět nebude. Inflace podle našeho odhadu v červnu dále zrychlila z 16 procent na 17,4 procenta.

V červenci z důvodu výrazného zdražení energií pro domácnosti čekáme skok ke dvaceti procentům. Poblíž této úrovně by meziroční inflace měla následně setrvat po zbytek letošního roku.

Průmyslová produkce v květnu podle našeho odhadu vzrostla meziměsíčně o 0,9 procenta. Oproti dubnu došlo k částečnému uvolnění napětí v dodavatelských řetězcích. To bylo pravděpodobně důvodem výrazného oživení výroby automobilů. Ta se podle již zveřejněných dat zvýšila meziměsíčně o 25 procent (SA).

V pásmu expanze (nad 50 body, pozn. aut.), i přes drobné snížení, pak setrvala složka hodnotící úroveň výroby v rámci ukazatele PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.). V meziročním srovnání očekáváme růst průmyslové produkce o 1,1 procenta, po předchozím poklesu o 3,8 procenta (WDA).

PSALI JSME:
Česká inflace je čtvrtou nejvyšší v celé EU

Bez očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dnů by meziroční růst měl dosáhnout 4,3 procenta po dubnovém poklesu o 6,4 procenta (NSA). Letošní květen měl o jeden pracovní den více, než ten loňský. V průmyslu již začínají být patrné první známky slábnoucí poptávky. Na druhou stranu by však počet nevyřízených zakázek z předchozích měsíců měl být stále relativně vysoký.

To by spolu s pokračujícím zlepšováním na straně dodávek výrobních vstupů mělo podpořit průmyslovou produkci v nejbližších měsících. Trend vývoje je však negativní, což dokazuje červnový PMI, který se poprvé po zhruba dvou letech dostal pod hranici 50 bodů.

Maloobchodní tržby bez prodejů aut se v květnu pravděpodobně snížily meziměsíčně o 0,4 procenta. Propad spotřebitelské důvěry, která se nachází poblíž minim časové řady dostupné od roku 2003, by indikoval ještě hlubší pokles. Výsledky maloobchodu z předchozích měsíců však ukazují, že poptávka spotřebitelů byla dosud relativně robustní. Tomu napomáhá vyšší míra úspor domácností.

PSALI JSME:
Firmy i domácnosti zvedají vklady v bankách

Růst spotřebitelských cen ale mezitím dále zrychlil a stále více se dotýká nezbytného zboží, jako jsou potraviny či energie. Navíc výběr daně z přidané hodnoty v květnu po sezónním očištění významně klesl, zatímco v předchozích dvou měsících rostl. Myslíme si tak, že květnový údaj maloobchodních tržeb bez prodejů aut již bude slabší.

Prodeje automobilů na druhou stranu zaznamenaly pravděpodobně výrazný nárůst, což by bylo v souladu s vyšší výrobou. Počty registrací nových aut v květnu vzrostly meziměsíčně o 7,2 procenta (SA). Ve výsledku tak čekáme nepatrný meziměsíční nárůst celkových maloobchodních tržeb o 0,1 procenta.

V meziročním srovnání by vlivem vyšší srovnávací základny měly být celkové maloobchodní tržby o 3,7 procenta nižší, v případě tržeb bez prodejů aut pak o 2,6 procenta (WDA). Postupný pokles spotřebitelské poptávky bude nejspíše pokračovat i v dalších měsících.

Ani v červnu nedošlo ke zmírnění výrazného růstu spotřebitelských cen. Meziměsíční inflace podle nás setrvala na 1,8 procenta, po sezónním očištění pak dokonce zrychlila z květnových 1,5 na 1,7 procenta v červnu. Zdražování se přitom nadále týkalo všech skupin spotřebního koše.

PSALI JSME:
Tuzemská poptávka slábne pod tlakem vysoké inflace

V rychlém meziměsíčním růstu podle nás pokračovaly ceny potravin (kolem 3 % NSA), které odrážely vyšší ceny zemědělských komodit a energií. Pokračující zdražování elektřiny a plynu pro domácnosti se projevilo v dalším nárůstu regulovaných cen. V důsledku zdražení surové ropy došlo k akceleraci meziměsíčního růstu cen pohonných hmot (z 3,3 % v květnu na 4,2 % v červnu).

V případě jádrové inflace sice čekáme drobné zmírnění meziměsíčního tempa, v meziročním vyjádření by však měla dále zrychlit, a to z 13,9 na 14,2 procenta. V souhrnu čekáme, že celková meziroční inflace v červnu vzrostla z 16 na 17,4 procenta.

V červenci pravděpodobně dojde k velkému cenovému skoku vlivem dalšího výrazného zvýšení cen elektřiny, plynu a tepla. Na to ukazují nedávno zveřejněné ceníky většiny distributorů. Podle našeho odhadu tak cena elektřiny a plynu pro domácnosti vzroste v červenci meziměsíčně v průměru o zhruba pětinu.

PSALI JSME:
Jedna turbína může rozhodnout o tom, zda Česko letos padne do recese

To se projeví ve výrazné akceleraci celkové meziroční inflace, která pravděpodobně vystoupá ke 20 procentům. S ohledem na to, že ceny energií pro domácnosti zatím zohledňují jen zlomek velkoobchodní ceny, lze další významnější zdražení očekávat na podzim.

Ve výsledku se tak meziroční inflace bude nejspíše ve druhé polovině roku pohybovat poblíž či dokonce mírně nad 20 procenty. Její celoroční průměr by pak mohl činit zhruba 17 procent. Nejistota odhadů zůstává velmi vysoká. Rizikem pro ještě vyšší inflaci jsou především zmíněné ceny energií.

Rychlý růst spotřebitelských cen by na druhou stranu mohl zbrzdit očekáváný pokles poptávky. Vliv na zmírnění inflace by mohl mít i dotovaný energetický tarif a odpuštění plateb na obnovitelné zdroje energie, jejichž zavedení (s platností od letošního podzimu, pozn. aut.) zmiňuje česká vláda.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úsporný energetický tarif neřeší podstatu problému

Zavřít reklamu ×
  1. Ať Rus plyn zavře,aspoň skončí na ulici hloupí mladí cenzoři,kteří cenzurují kdejakou satiru a hloupost jako údajnou podporu násilí a inflace?Ta nikdy 2 procenta nebyla.Podvody,podrazy,soudní objednávky,lži manipulace,zlodějny v obecních firmách,okradení střadatelé.To je celá ČR.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …