Inflace v Česku opět zrychlila

Analýza
Meziměsíční růst spotřebitelských cen byl v červenci dvakrát rychlejší, než se čekalo. Meziroční míra inflace dosáhla 3,4 procenta a je tak 0,4 procentní body (pb) nad prognózou České národní banky (ČNB) a míří ke čtyřem procentům. Zvyšují se především ceny služeb. Obava z růstu inflačních očekávání povede centrální banku k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Nejistota blízkého cenového vývoje zůstává zvýšená.
Za meziměsíčním nárůstem cen stojí především zdražení rekreací, což je do značné míry běžný sezónní jev. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelské ceny v ČR v červenci oproti červnu vzrostly o jedno procento, což přebilo všechny odhady. Analytici v průměru čekali zdražení o 0,5 procenta, náš odhad činil 0,6 procenta. Meziroční tempo růstu cen se zvýšilo na 3,4 procenta z předchozích 2,8 procenta. Čekalo se zrychlení na 2,9 procenta a prognóza ČNB počítala s rovnými třemi procenty.

Za meziměsíčním nárůstem cen stojí především zdražení rekreací, což je do značné míry běžný sezónní jev. Zdražovaly ale zřejmě i jiné služby. Celkové meziměsíční zdražení služeb činilo 1,9 procenta, zatímco ceny zboží vzrostly o 0,4 procenta.

Oproti očekávání se také zvyšovaly ceny potravin, zatímco zde jsme odhadovali mírný pokles. Vyšší byly i ceny energií, takže rostly i náklady související s bydlením. Další růst cen pohonných hmot naopak nepřekvapil. Zde se ceny v červenci zvýšily o další tři procenta.

PSALI JSME:
ČNB se více bojí inflace, než delta mutace covidu

Ceny v dopravě zůstávají hlavním tahounem meziroční inflace. Bez nich by meziroční míra inflace nečinila 3,4 procenta, ale 2,5 procenta. Další hlavní tahouni inflace jsou ceny cigaret a alkoholu s příspěvkem k meziročnímu růstu cen 0,6 pb, ale postupně také náklady na bydlení, když ceny nájemného meziročně rostou o 2,8 procenta a ceny elektřiny o 7,6 procenta.

V meziročním vyjádření také stále větší zdražování pozorujeme v sektoru služeb, což souvisí s rozvolněním po pandemii. Ceny zboží v meziročním srovnání zdražily o 2,9 procenta, zatímco ceny služeb o 3,9 procenta.

Důležité je, že zatím stále nedochází ke zpomalení jádrové inflace, která nezahrnuje položky, na které nemá vliv měnová politika. Jádrová inflace podle našeho odhadu naopak v červenci zrychlila k 3,9 procenta meziročně z předchozích 3,5 procenta. V naší prognóze jsme počítali s tím, že inflace začne od srpna slábnout a i tak by na konci roku činila její meziroční míra 3,5 procenta.

PSALI JSME:
Inflace neplatí pro každého stejně

Nejistota cenového vývoje po pandemii je ale stále značná. Zrychlení inflace za červenec bylo v každém případě nad odhady, a kdyby byl následný vývoj spotřebitelských cen takový, jaký čekáme, činila by meziroční inflace na konci letošního roku čtyři procenta. Pokud ale v dalších měsících inflace nezpomalí, tak jak čekáme, může být na konci roku realisticky blízko pěti procentům meziročně.

Ačkoliv se současnou mírou inflace měnová politika nic nenadělá, obava z růstu inflačních očekávání pravděpodobně povede k vyšší ochotě zvyšovat úrokové sazby.

Ohledně toho nyní spekuluje i finanční trh. Na příštím zasedání v září tak počítáme s dalším zvýšením úrokových sazeb ČNB o 25 bazických bodů a opět zde můžeme počítat s diskuzí o ještě rychlejším zvyšování. Reálným rizikem je tak zvýšení hlavní repo sazby na nejbližších zasedáních po 50bodových krocích.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika roste, inflace zůstává výš a ČNB zvyšuje sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB