Inflace v ČR i USA nahrává růstu sazeb

Analýza
Zasedání Evropské centrální banky (ECB) ve čtvrtek překvapilo trhy rychlejším plánovaným ukončením programu nákupu aktiv. ECB sice podle očekávání zopakovala, že k ukončení pandemického programu PEPP dojde na konci března, v rámci „běžného“ programu nákupu aktiv (APP) ale od začátku května zpomalí nákupy a k jejich úplnému zastavení by mohlo dojít již v letošním třetím čtvrtletí.
Americká inflace v únoru podle očekávání zrychlila na 7,9 procenta. Jde o nejvyšší cenový růst za poslední čtyři dekády. Ilustrační foto: Pixabay.com

Oproti očekávání trhů tak nedošlo k odsunutí termínu pro snižování objemu APP v důsledku války na Ukrajině. Celkově se tak zdá, že ECB vnímá naléhavěji proinflační implikace současného konfliktu ve srovnání s rizikem nižšího ekonomického růstu.

Na to v průběhu čtvrtečního odpoledne reagovalo euro, které krátkodobě posílilo a v páru s dolarem se obchodovalo až nad 1,11 USD/EUR. Tento zisk ale neudrželo a brzy se vrátilo do blízkosti 1,10 USD/EUR.

Americká inflace v únoru podle očekávání zrychlila na 7,9 procenta. Jde o nejvyšší cenový růst za poslední čtyři dekády. Oproti lednovým 7,5 procenta meziroční růst cen zrychlil o další 0,4 procentního bodu. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,8 procenta, k čemuž přispěly především vyšší ceny pohonných hmot, potravin a náklady na bydlení.

Ruská invaze na Ukrajinu má navíc potenciál proinflační tlaky dále zesílit zejména skrze další růst cen energií. To by podle nás mělo přimět Fed (americká centrální banka, pozn. red.), aby zahájil cyklus zvyšování sazeb již na zasedání příští týden „hikem“ o 25 bazických bodů.

PSALI JSME:
Českou ekonomiku zasáhla pádivá inflace

V ČR inflace v únoru vzrostla na meziročních 11,1 procenta. My jsme předpokládali růst spotřebitelských cen o 10,6 procenta a tržní konsensus byl ještě o dvě desetiny nižší. V meziročním vyjádření dosáhla inflace poprvé od července 1998 dvouciferné hodnoty.

V únoru pokračovalo i výrazné meziměsíční tempo zdražování, které po sezónním očištění oproti lednu (2,9 %) sice viditelně pokleslo, stále však dosahovalo 1,3 procenta, a přispívalo tak ke zrychlení meziroční inflace.

Z hlediska struktury k meziměsíčnímu zdražení ve spotřebitelském sektoru přispěly nejvíce náklady spojené s bydlením a potraviny. V růstu však pokračovaly i ceny v dalších kategoriích zboží a služeb, a nadále tak platí, že růst cen je v české ekonomice velmi plošný.

Česká národní banka (ČNB) bude podle nás muset reagovat dalším zvyšováním úrokových sazeb, a to již na březnovém zasedání, kde očekáváme růst repo sazby o 50 bazických bodů na pět procent.

PSALI JSME:
Inflace vzroste nad 10 % a ČNB zvýší sazby

Akciové trhy ve čtvrtek korigovaly středeční zisky. V tom se zřejmě odrážely jak rostoucí tržní sazby v souvislosti se závěry zasedání ECB, respektive dalším zrychlení inflace v USA, tak i negativní sentiment spojený se zintenzivněním ruských útoků a minimálním posunem ve vyjednávání mezi Ukrajinou a Ruskem.

Z měn středoevropského regionu ve čtvrtek mírně posílila koruna, která se odpoledne pohybovala v blízkosti 25,2 CZK/EUR, což zřejmě odráželo překvapivě vysokou únorovou inflaci, která oživila sázky trhu na další růst úrokových sazeb.

Naopak mírně ztrácel polský zlotý a ještě výrazněji maďarský forint. Druhého jmenovaného přitom sráželo zřejmě zejména mírnější než očekávané navýšení týdenní depozitní sazby tamní centrální banky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Polská a maďarská centrální banka zvýšily úrokové sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.