Polská a maďarská centrální banka zvýšily úrokové sazby

Názor
Obchodování na regionálních trzích bylo v úterý volatilní. Koruna se z ranních úrovní okolo 25,80 korun za euro spustila až pod hladinu 25,50 CZK/EUR. V odpoledních hodinách zisky pomalu ztrácela a obchodovala se kolem 25,70 CZK/EUR. Podobně na tom byly i ostatní regionální měny.
Maďarská centrální banka oznámila, že je připravena intervenovat na devizovém trhu, aby zajistila jeho stabilitu. Foto: Egrian – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6671350

Polský zlotý posiloval z pěti zlotých za euro směrem k 4,90 PLN/EUR a vyčkával na rozhodnutí polské centrální banky. Ta zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů. Klíčová sazba by se podle naší prognózy měla dostat až na 4,25 procenta v druhém čtvrtletí. Rizika jsou nicméně na obou stranách – v případě akcelerující inflace směrem k ještě vyšším sazbám, v situaci ohrožení hospodářského růstu směrem k nižším.

Maďarská centrální banka v úterý zvýšila horní hranici pro úrokové sazby z 5,4 procenta na 6,4 procenta. To jí umožní zvýšit týdenní depozitní sazbu přes šest procent. Zároveň oznámila, že je připravena intervenovat na devizovém trhu, aby zajistila jeho stabilitu. K tomuto kroku ale zatím nepřistoupila. Forint v úterý z úrovní okolo 395 forintů za euro posílil směrem k 387 HUF/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investoři utíkají k aktivům bezpečného přístavu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB