Inflace v ČR pod odhady, v USA nad odhady

Názor
Inflace v USA překvapila v květnu vyšším růstem, než se čekalo, když meziměsíčně ceny povyrostly o 0,6 procenta a meziroční tempo růstu cen zrychlilo na pět procent z předchozích 4,2 procenta. Tak vysoko byla naposledy před pádem banky Lehman Brothers v roce 2008.
Inflace v USA překvapila v květnu vyšším růstem, než se čekalo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dolar po zveřejnění dat mírně oslabil na 1,219 USD/EUR, zatímco dluhopisové výnosy jen nepatrně zkorigovaly pokles posledních dnů. Akciové trhy v USA i Evropě mírně rostly.

Zasedání Evropské centrální banky (ECB) nepřineslo změnu v nastavení měnové politiky. Úrokové sazby byly ponechány beze změny, a nezměnilo se ani vyjádření ohledně plánovaného objemu programu nákupu aktiv.

V nové prognóze ECB došlo k navýšení hrubého domácího produktu (HDP) pro roky 2021 a 2022 na 4,6 procenta a 4,7 procenta z předchozích čtyř procent a 4,1 procenta.

PSALI JSME:
Předčasná diskuse kolem omezování nákupů aktiv ECB

Prognóza inflace byla zvýšena na 1,9 procenta pro letošek a 1,5 procenta pro příští rok z dříve prognózovaných 1,5 procenta a 1,2 procenta.

Zatímco americká inflace překvapila v květnu vyšším růstem, růst českých spotřebitelských cen se vyvíjel umírněněji, než se čekalo a mezioční tempo růstu cen zpomalilo na 2,9 procenta z předchozích 3,1 procenta. Hlavním důvodem pomalejšího růstu cen bylo zlevnění potravin.

Na druhou stranu jádrová inflace v meziměsíčním vyjádření zrychlila na 0,4 procenta (téměř 5 % anualizovaně) a z tohoto důvodu si nemyslíme, že by toto číslo výrazně omezilo ochotu členů bankovní rady České národní banky začít se zvyšováním úrokových sazeb spíše dříve.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
První zvýšení sazeb ČNB pravděpodobně v srpnu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru