Inflace v eurozóně stagnuje

Názor
Podle čerstvě zveřejněného předběžného odhadu Eurostatu zůstala celková inflace v eurozóně na úrovni 5,3 procenta a má tak stále ještě velmi daleko k cílovým dvěma procentům. A totéž platí i pro jádrovou inflaci, která sice poklesla, ale je právě stejně tak vysoko, jako ta celková.
Pro Evropskou centrální banku jsou aktuální data Eurostatu dalším jasným signálem k tomu, aby ještě nešlapala na brzdu a v září opět zvýšila své úrokové sazby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z podrobnějších výsledků vyplývá, že inflační tlaky nemizí, ale přesunují se z energií zejména do služeb. Zatímco příznivější ceny na energetických trzích inflaci fakticky už konečně tlumí, své ceny začali zvyšovat prodejci zboží a poskytovatelé služeb, a to ať už z důvodu vyšších nákladů na vstupy včetně mezd.

Svoji roli sehrála i očekávání vysoké poptávky spotřebitelů, kteří nejspíš měli přehlížet postupně nenápadné zdražování. Jak ale už vyplynulo z předchozích tvrdých dat o hrubém domácím produktu (HDP) nebo i průzkumů (viz PMI), poptávka je cenově citlivá, a tak poskytovatelé služeb budou muset své plány vrátit opět zpátky do reality.

Ve čtvrtek zveřejněná inflační data jsou spíše zklamáním, protože se čekal pokles celkové inflace i rychlejší ústup té jádrové.

PSALI JSME:
Evropská inflace konečně na ústupu

Pro Evropskou centrální banku (ECB) je to další jasný signál k tomu, aby ještě nešlapala na brzdu a v září opět zvýšila své úrokové sazby. Už vzhledem ke své nedávné zkušenosti, kdy tak dlouho věřila, že je inflace dočasná, až se jí cenové tlaky vymkly z rukou.

Objeví se zřejmě i hlasy volající po stabilitě sazeb, ve snaze inflaci takříkajíc vysedět. Proti zvýšení sazeb mohou stát negativní signály z reálné ekonomiky nasvědčující stagnaci nebo dokonce poklesu v některých částech eurozóny, které jdou ovšem právě na vrub inflaci.

Neustále rostoucí ceny podlamují domácí kupní sílu a rovněž erodují konkurenceschopnost evropských firem na světovém trhu. Bez zvládnutí inflace je proto návrat konjunktury jen těžko představitelný.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Evropská centrální banka totálně zaspala v boji s inflací

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB