Inflace v eurozóně stagnuje

Názor
Podle čerstvě zveřejněného předběžného odhadu Eurostatu zůstala celková inflace v eurozóně na úrovni 5,3 procenta a má tak stále ještě velmi daleko k cílovým dvěma procentům. A totéž platí i pro jádrovou inflaci, která sice poklesla, ale je právě stejně tak vysoko, jako ta celková.
Pro Evropskou centrální banku jsou aktuální data Eurostatu dalším jasným signálem k tomu, aby ještě nešlapala na brzdu a v září opět zvýšila své úrokové sazby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z podrobnějších výsledků vyplývá, že inflační tlaky nemizí, ale přesunují se z energií zejména do služeb. Zatímco příznivější ceny na energetických trzích inflaci fakticky už konečně tlumí, své ceny začali zvyšovat prodejci zboží a poskytovatelé služeb, a to ať už z důvodu vyšších nákladů na vstupy včetně mezd.

Svoji roli sehrála i očekávání vysoké poptávky spotřebitelů, kteří nejspíš měli přehlížet postupně nenápadné zdražování. Jak ale už vyplynulo z předchozích tvrdých dat o hrubém domácím produktu (HDP) nebo i průzkumů (viz PMI), poptávka je cenově citlivá, a tak poskytovatelé služeb budou muset své plány vrátit opět zpátky do reality.

Ve čtvrtek zveřejněná inflační data jsou spíše zklamáním, protože se čekal pokles celkové inflace i rychlejší ústup té jádrové.

PSALI JSME:
Evropská inflace konečně na ústupu

Pro Evropskou centrální banku (ECB) je to další jasný signál k tomu, aby ještě nešlapala na brzdu a v září opět zvýšila své úrokové sazby. Už vzhledem ke své nedávné zkušenosti, kdy tak dlouho věřila, že je inflace dočasná, až se jí cenové tlaky vymkly z rukou.

Objeví se zřejmě i hlasy volající po stabilitě sazeb, ve snaze inflaci takříkajíc vysedět. Proti zvýšení sazeb mohou stát negativní signály z reálné ekonomiky nasvědčující stagnaci nebo dokonce poklesu v některých částech eurozóny, které jdou ovšem právě na vrub inflaci.

Neustále rostoucí ceny podlamují domácí kupní sílu a rovněž erodují konkurenceschopnost evropských firem na světovém trhu. Bez zvládnutí inflace je proto návrat konjunktury jen těžko představitelný.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Evropská centrální banka totálně zaspala v boji s inflací

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější tipy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …