V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 procenta. Největší vliv na ně měly vyšší ceny tuhých paliv, které vzrostly o 1,7 procenta, a oddíl bydlení, kde stouply ceny nájemného a služeb pro běžnou údržbu bytu o 0,4 procenta.
Mezi potravinami a nealkoholickými nápoji došlo k největšímu nárůstu u cen vajec, a to o 15,5 procenta, ale i u cen ovoce, které se zvedly o 5,9 procenta, a másla o 3,5 procenta. Naopak nižší byly ceny trvanlivého mléka, které klesly o 15 procent, cukru (pokles o 11,3 %) či zeleniny (pokles o 1,5 %). V meziročním srovnání došlo k mírnému zrychlení; ovlivnil jej především růst cen v oddíle bydlení.
V porovnání s loňským říjnem došlo k meziročnímu růstu cen elektřiny, které byly vyšší o 10,5 procenta. Rostly také ceny tepla a teplé vody, a to o 8,3 procenta.
Růst v oddíle bydlení podpořily i ceny tuhých paliv, které stouply o 0,9 procenta. Přitom v září ještě klesaly. Naopak k poklesu došlo u cen zemního plynu. Ty byly o 2,3 procenta levnější.
Ceny v oddíle bydlení měly v říjnu vliv také na meziroční růst cenové hladiny. Vzrostly totiž také ceny nájemného z bytu, konkrétně o 6,2 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,2 procenta, ale i vodného o 10,9 procenta a stočného o 13,4 procenta.
Podražily také ceny v oddíle stravování a ubytování; ceny stravovacích služeb byly vyšší o 6,9 procenta, ceny ubytovacích služeb dokonce o devět procent. Ačkoliv je česká inflace dlouhodobě nízká a od konce loňského roku se drží hluboko pod hranicí pěti procent, očekávám v následujících měsících její mírné stoupání. Vliv na ni bude mít především srovnávací základna z loňského roku.
Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)