Inflace v USA před zasedáním Fedu překvapila zpomalením

Americká inflace po delší době překvapila směrem dolů, když v květnu zmírnila na 3,3 procenta po 3,4 procenta meziročně v dubnu, zatímco tržní konsensus počítal se stagnací na 3,4 procenta. O desetinu nižší byla oproti tržnímu konsenzu rovněž jádrová inflace, která zpomalila z dubnových 3,6 procenta na 3,4 procenta v květnu.
Po zveřejnění inflace v USA americký dolar skokově oslabil a vůči euru během dne odepsal jedno procento. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny imputovaného nájemného, stejně jako v předešlých měsících, vzrostly o 0,4 procenta meziměsíčně. Ke zpomalení inflace tentokrát ale výrazně přispěly ostatní ceny služeb, jako např. pojistné a pronájem aut či letenky.

Zmíněné položky však dokáží být z měsíce na měsíc poměrně volatilní a otázkou tedy zůstává, zdali budou i dále podporovat celkovou dezinflaci. Ceny potravin pokračovaly v téměř plochém trendu, když v květnu zhruba stagnovaly (+0,1 % m/m), zatímco ceny pohonných hmot dle očekávání klesly.

Zmírnění inflačních tlaků v květnu před středečním zasedáním amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) představuje značnou úlevu a posiluje úvahy o snížení úrokových sazeb ještě v letošním roce. Nicméně k posílení této teze bude podle nás potřeba více než jedno příznivé překvapení, respektive i další měsíce musí potvrdit zmírňování inflačních tlaků.

Po zveřejnění inflace americký dolar skokově oslabil a vůči euru během dne odepsal jedno procento. Investoři zároveň posílili sázky na uvolňování měnové politiky v letošním roce a plně již zaceňují snížení sazeb Fedu v listopadu o 25 bazických bodů a následně ve stejném rozsahu i v prosinci.

Dolarové tržní sazby klesly před večerním rozhodnutím Fedu o více než deset bazických bodů, a to výrazněji na kratších splatnostech. Oslabující dolar ve středu významně prospěl měnám rozvíjejících se trhů. Středoevropské měny téměř synchronizovaně posílily v odpoledních hodinách.

Česká koruna téměř vymazala oslabení z předešlého dne a vrátila ke 24,65 CZK/EUR, když posílila o 0,3 procenta. V podobném rozsahu posílily i maďarský forint a polský zlotý. Výrazný pokles dolarových sazeb se odrazil i na korunové křivce, která spadla o 5-9 bazických bodů dle splatnosti.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena