Inflace v USA ubírá z kupní síly domácností

Americké tržby v maloobchodě v únoru výrazně zpomalily svou dynamiku. Po lednovém meziměsíčním nárůstu o 4,9 procenta si v únoru připsaly „jen“ 0,3 procenta, což může indikovat, že spotřebitelé omezili některé svoje zbytné výdaje s tím, jak zvýšená inflace ukrajuje z jejich kupní síly.
Nárůst tržeb v nominálním vyjádření byl tažen především vyššími výdaji na pohonné hmoty. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dokládá to i fakt, že nárůst tržeb v nominálním vyjádření byl tažen především vyššími výdaji na pohonné hmoty. Po vyloučení tohoto vlivu se tržby oproti lednu snížily o 0,2 procenta. V následujících měsících je navíc pravděpodobné jejich další zhoršení s tím, jak budou do inflace dále prosakovat zvýšené ceny komodit a energií v důsledku konfliktu na Ukrajině.

Náznak posunu ve vyjednávání mezi Ukrajinou a Ruskem ve středu potěšil akciové trhy. Evropské trhy tak výrazně posílily a krátce po otevření byly v černých číslech i americké indexy. Optimismus přinesly zprávy o tom, že došlo k určitému posunu ve vyjednávání o případné neutralitě Ukrajiny.

Další výrazný impulz přineslo i večerní zveřejnění rozhodnutí americké centrální banky (Fed) ohledně nastavení úrokových sazeb. Všeobecně se očekávalo, že Fed zvýší poprvé od roku 2018 sazby, a to o 25 bazických bodů, čímž zároveň zahájí cyklus zpřísňování měnové politiky.

Zlepšení situace na geopolitické scéně ve středu podpořilo i regionální měny. Koruna byla oproti úterku silnější o zhruba 20 haléřů a pohybovala se poblíž 25,70 CZK/EUR. Od začátku týdne si tak v prostředí odeznívající rizikové averze připsala k euru již 40 haléřů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena