Inflace zatím stále běží rychlejším tempem

Názor
Inflace v červnu setrvala na vyšších úrovních a to mírně nad odhady trhu i prognózou České národní banky (ČNB). Hlavním důvodem vyšší inflace jsou jádrové ceny bez potravin a energií. Překvapení je v souhrnu malé a implikuje pokračování ochoty ČNB v nejbližší době dále utahovat měnovou politiku.
Stále více se na růstu spotřebitelských výdajů podílejí náklady související s bydlením, a to i ve formě služeb pro údržbu a opravy bytů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Spotřebitelské ceny v ČR v červnu oproti květnu vzrostly o 0,5 procenta, což bylo desetinku nad naším odhadem i očekáváním trhu. V meziročním vyjádření došlo ke zpomalení inflace na 2,8 procenta z předchozího tempa 2,9 procenta. O zvýšené nejistotě odhadů tentokrát opět svědčilo jejich relativně široké rozpětí jdoucí od 2,6 procenta do tří procent.

Překvapení je to z pohledu finančního trhu sice malé, na druhou stranu jde na vrub jádrové inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií a odráží tedy lépe působení ekonomiky na ceny spotřebitelů. Ceny potravin tentokrát opět mírně klesly.

Ceny u čerpacích stanic vlivem dražší ropy ještě mírně povyrostly, ale o větším překvapení nemůže být řeč. Dle našeho předběžného propočtu jádrová inflace zrychlila na meziměsíčně 0,7 procenta (SA) po předchozím tempu 0,2 procenta (SA) a její meziroční tempo se zvýšilo na 3,5 procenta po předchozích 3,1 procenta.

Červnové zdražování bylo způsobeno především vývojem ve službách, kde ceny meziměsíčně poskočily o 0,9 procenta a meziročně o 3,4 procenta. Zboží zdražilo meziměsíčně pouze o 0,3 procenta a o 2,4 procenta meziročně.

PSALI JSME:
Jak inflace zamává s nemovitostmi?

Rychlejší zdražování ve službách pravděpodobně souvisí s rozvolňováním protipandemických opatření. K tomu se připojují i sezónní faktory jako například zdražení rekreací. Stále více se na růstu spotřebitelských výdajů podílejí náklady související s bydlením, a to i ve formě služeb pro údržbu a opravy bytů.

V naší prognóze počítáme s tím, že v případě meziměsíční dynamiky se inflace nyní nachází na svém vrcholu a v srpnu se začne snižovat. Meziroční míra inflace i  v takovém případě setrvá do konce roku poblíž současných úrovní a teprve v příštím roce se výrazněji sníží. Nejistota ohledně dalšího vývoje cen služeb a také prosakování vyšších cen na straně výrobců do cen spotřebitelských zůstává nadále zvýšená.

Ve srovnání s prognózou ČNB je inflace o desetinu výš, což je malá odchylka, ale je důležité, že rychlejší je právě jádrová inflace, na kterou má měnová politika významný vliv.  Na začátku srpna tak počítáme s dalším zvýšením úrokových sazeb.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB ještě bude muset úrokové sazby zvýšit

Před pár týdny jsem se ve svém příspěvku věnoval tomu, že diskuse ohledně příčin inflace, zda je poptávková či nabídková, respektive dovezená, je již dnes do značné míry irelevantní. Inflační očekávání se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB