Inflace žene všechny ceny výš, výnosy dosáhly nového absolutního maxima

Názor
Hospodářské výsledky firem z indexu MSCI World za druhé čtvrtletí jsou oproti předcházejícímu kvartálu o 19 procent vyšší. Hlavním faktorem byl výrazný růst výnosů v energetice, které se meziročně zvýšily o 279 procent. Růst výnosů zrychluje a firmy díky omezení nákladů výrazně zvýšily marže. V nominálním světě žene inflace výš opravdu všechno.
Ve druhém čtvrtletí byly velkým vítězem energetické firmy, které zaznamenaly meziroční zvýšení výnosů o 279 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

V minulých zprávách z akciových trhů, které se zabývaly inflací z historické perspektivy, jsme zdůrazňovali, že v 70. letech rostly hospodářské výsledky v Americe rychleji, než byl dlouhodobý růstový trend, protože inflace plošně zvyšuje ceny, a tedy i (nominální, pozn. aut.) ukazatele růstu.

70. léta 20. století byla navíc dekádou velmi vysokých úrokových sazeb, které srazily hodnotu akcií natolik, že negativní dopady převážily nad pozitivní dynamikou plynoucí z vyššího růstu hospodářských výsledků. Na spekulace o tom, zda můžeme podobnou dynamiku čekat i dnes, je ještě brzy.

Už teď však můžeme říct, že s inflací znovu rostou ceny všeho, takže i výnosy za druhé čtvrtletí v indexu MSCI World dosáhly nového absolutního maxima. Meziročně vzrostly o sedm procent a mezikvartálně o 19 procent. Kromě zrychleného růstu výnosů (viz níže uvedený graf) je příčinou i výrazné zvýšení provozních marží poté, co si firmy začaly přísněji hlídat náklady.

Provozní marže se ovšem zpravidla vracejí k průměru a jejich současné zvýšení tomu neodpovídá, takže se možná jedná jen o dočasnou, krátkodobou změnu, než znovu klesnou níž. Další zpomalení ekonomiky by nejspíš přineslo nový tlak na marže.

Nijak nepřekvapí, že ve druhém čtvrtletí byly velkým vítězem energetické firmy, které zaznamenaly meziroční zvýšení výnosů o 279 procent a dosáhly dosud nejvyšší zaznamenané hladiny. Globální ekonomika v prvních šesti měsících roku výrazně zpomalila a ceny ropy odráží zvýšenou pravděpodobnost recese, která by utlumila poptávku.

Ceny zemního plynu jsou dál zvýšené a očekává se, že velké naftařské a petrochemické firmy budou i nadále extrémně ziskové. Je možné, že krátkodobě už dosáhly vrcholu, ale z hlediska hodnoty akcií zatím investoři neplatí v energetice za budoucí cash flow nijak vysokou prémii, protože ESG a zelená transformace brzdí kapitálové toky od institucí do akcií energetických firem.

Autor hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČEZ: Vysoká cena elektřiny tahounem podstatně lepších výsledků

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.