Inflace zpomalila, ČNB své sazby nezvýší

Výrobní ceny v průmyslu vykázaly v květnu další výrazné zpomalení svého meziročního růstu, ceny v zemědělství se vydaly k prudkému meziročnímu poklesu. Meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu v květnu klesl z dubnových 6,4 procenta na 3,6 procenta, zatímco trh očekával zpomalení na úroveň 3,8 procenta.
ČNB své úroky již nezvýší a dvoutýdenní repo sazbu ponechá beze změny na úrovni sedmi procent jak na červnovém zasedání bankovní rady, tak ve třetím čtvrtletí, domnívá se Radomír Jáč, hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výrobních cen v zemědělství v květnu meziročně klesly o 10,2 procenta poté, co se v dubnu jejich meziroční růst fakticky zastavil. Výrobní ceny v tuzemském průmyslu zaznamenaly v květnu osmé zpomalení meziročního růstu v řadě, konkrétně z 6,4 procenta na 3,6 procenta, když finanční trh očekával zmírnění růstu cen na úroveň 3,8 procenta.

Meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu byl letos v květnu nejslabší od března 2021. Česká národní banka (ČNB) ve své prognóze z počátku května očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním druhém čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 5,3 procenta poté, co v letošním prvním čtvrtletí vzrostly meziročně o 15 procent.

Tendence pozorované v dubnu a květnu naznačují, že zpomalení meziročního růstu cen v průmyslu bude ve druhém čtvrtletí výraznější, než co předpokládala prognóza ČNB. Meziroční zpomalení růstu výrobních cen v tuzemském průmyslu bylo zaznamenáno ve zpracovatelském průmyslu a také u těžby a dobývání.

V případě zpracovatelského průmyslu meziroční růst cen v květnu zpomalil v naprosté většině odvětví a lze tedy konstatovat, že zmírnění cenových tlaků napříč zpracovatelským průmyslem pokračuje. V případě potravinářského průmyslu meziroční růst výrobních cen v květnu zpomalil z dubnových 16,6 procenta na 10,6 procenta.

Vývoj cen v zemědělství naznačuje, že by tempo růstu cen v potravinářském průmyslu mělo dále klesat i v dalších měsících, což by se mělo promítat i do cen pro koncové spotřebitele. V případě zemědělských výrobců se v květnu dostavil výrazný meziroční pokles výrobních cen, o 10,2 procenta, poté, co v dubnu meziroční růst výrobních cen v zemědělství činil pouhou 0,1 procenta.

V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v květnu meziročně klesly o 24,4 procenta, když v dubnu jejich meziroční pokles činil rovných 12 procent. Živočišná výroba hlásí znatelné zpomalení meziročního růstu výrobních cen z 20,4 procenta na 11,1 procenta.

ČNB ve své květnové prognóze počítala pro letošní druhé čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 4,7 procenta po meziročním růstu 19,6 procenta vykázaném v letošním prvním čtvrtletí. Vývoj za duben a květen naznačuje, že meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství bude ve druhém čtvrtletí výraznější, než centrální banka předpokládala.

Tendence ke zpomalení meziročního růstu výrobních cen v tuzemském průmyslu by měla dále pokračovat a cenový růst by měl být ve druhém čtvrtletí slabší, než tempo odhadované v květnové prognóze ČNB.

Ke zpomalení meziročního růstu výrobních cen v průmyslu by měl přispět vývoj cen komodit a relativně slabý výkon v samotném průmyslu jak v české ekonomice, tak v Evropě obecně. Ke zpomalení meziročního růstu cen přispívá také vysoká srovnávací základna, kterou představuje vývoj výrobních cen v loňském prvním pololetí.

Vývoj výrobních cen náleží na seznam argumentů, které hovoří proti zpřísnění měnové politiky tuzemské centrální banky. Zároveň ale údaje o výrobních cenách asi nijak neposunou názor bankovní rady, která se soustředí spíše na proinflační rizika a nechce zatím proto nijak uspěchat první snížení úrokových sazeb.

Sdílím názor, že ČNB své úroky již nezvýší a předpokládám, že dvoutýdenní repo sazbu ponechá beze změny na úrovni sedmi procent jak na červnovém zasedání bankovní rady, tak ve třetím čtvrtletí. S počátkem letošního podzimu by ale mohla přijít na pořad debata o zahájení postupného snižování úroků s tím, jak inflace v české ekonomice klesne na jednociferné úrovně.

Osobně bych zahájení procesu snižování úroků ČNB očekával na listopadovém zasedání bankovní rady. Z pohledu centrální banky ale budou pro její rozhodování o úrokových sazbách důležitá nejen aktuální data o inflaci, ale také vývoj mezd a inflačních očekávání v české ekonomice.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena