Výrobní inflace konečně na ústupu

Inflační vlna ustupuje a potvrzuje to i čerstvě zveřejněná výrobní inflace. Ta dokonce dává naději na rychlejší pokles cen spotřebitelské inflace, a to především díky pozitivnímu vývoji cen v zemědělství.
Pokles cen energií, zlevnění řady komodit, silnější koruna, a především slabší domácí i zahraniční poptávka by měly dál snižovat tlak na růst cen. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ceny v průmyslu za poslední měsíc poklesly o 0,8 procenta, a nikoliv jenom kvůli levnější výrobě PHM a energií, ale také díky snižování cen produkce v potravinářském, chemickém a dřevozpracujícím průmyslu. Tedy všude tam, kde ještě nedávno výrobní inflace prudce bobtnala.

Zklidnění cenových tlaků ve výrobě je vidět i na meziročních číslech, kde ovšem velkou roli sehrává vysoký srovnávací základ. A platí to nejenom v průmyslu, ale především v zemědělství, kde se loni touto dobou ceny utrhly ze řetězu. Proto může desetiprocentní pokles cen v tomto odvětví potěšit, ale zatím jen těžko zatím umaže loňské čtyřicetiprocentní navýšení.

Květnové výsledky výrobní inflace potvrzují odeznívání inflačních tlaků ve výrobě, a to především díky zlepšení nákladových podmínek v tuzemském průmyslu.

Pokles cen energií, zlevnění řady komodit, silnější koruna, a především slabší domácí i zahraniční poptávka by měly dál snižovat tlak na růst cen. Tento trend by se měl konečně začít propisovat i do celkové spotřebitelské inflace. Platí i o cenách v zemědělství, které dávají naději na zbrzdění doposud neúměrného zdražování potravin.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB