Výrobní inflace konečně na ústupu

Názor
Inflační vlna ustupuje a potvrzuje to i čerstvě zveřejněná výrobní inflace. Ta dokonce dává naději na rychlejší pokles cen spotřebitelské inflace, a to především díky pozitivnímu vývoji cen v zemědělství.
Pokles cen energií, zlevnění řady komodit, silnější koruna, a především slabší domácí i zahraniční poptávka by měly dál snižovat tlak na růst cen. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ceny v průmyslu za poslední měsíc poklesly o 0,8 procenta, a nikoliv jenom kvůli levnější výrobě PHM a energií, ale také díky snižování cen produkce v potravinářském, chemickém a dřevozpracujícím průmyslu. Tedy všude tam, kde ještě nedávno výrobní inflace prudce bobtnala.

Zklidnění cenových tlaků ve výrobě je vidět i na meziročních číslech, kde ovšem velkou roli sehrává vysoký srovnávací základ. A platí to nejenom v průmyslu, ale především v zemědělství, kde se loni touto dobou ceny utrhly ze řetězu. Proto může desetiprocentní pokles cen v tomto odvětví potěšit, ale zatím jen těžko zatím umaže loňské čtyřicetiprocentní navýšení.

PSALI JSME:
Česko má třetí nejvyšší inflaci v EU

Květnové výsledky výrobní inflace potvrzují odeznívání inflačních tlaků ve výrobě, a to především díky zlepšení nákladových podmínek v tuzemském průmyslu.

Pokles cen energií, zlevnění řady komodit, silnější koruna, a především slabší domácí i zahraniční poptávka by měly dál snižovat tlak na růst cen. Tento trend by se měl konečně začít propisovat i do celkové spotřebitelské inflace. Platí i o cenách v zemědělství, které dávají naději na zbrzdění doposud neúměrného zdražování potravin.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Slovensko má vyšší inflaci než Česko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB