Inflaci v Česku táhnou vzhůru hlavně náklady na bydlení

Inflace v Česku po říjnovém mírném poklesu opět pokračuje v růstu, podporují ji v tom hlavně vysoké náklady na bydlení. V listopadu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) inflace meziměsíčně vzrostla o 1,2 procentního bodu na 16,2 procenta.
Za energie lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Inflace tak zůstává nejvyšší za posledních 30 let. Podle ČSÚ může za růst inflace nízká srovnávací základna, protože loni došlo v tomto období k odpuštění DPH u cen elektřiny a zemního plynu. Zásadně rostly i ceny potravin.

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským listopadem o 11,9 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 5,8 procenta), vodného (+ 5,3 procenta), stočného (+ 6,4 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 30,2 procenta).

Náklady na bydlení nadále zvyšuje hlavně růst cen energií, přestože cena elektřiny byla díky zavedení úsporného tarifu a dočasnému zrušení poplatku za obnovitelné zdroje energie v listopadu nižší o 23,4 procenta. Naopak ceny zemního plynu zrychlily svůj růst na 139 procenta. Ceny tuhých paliv meziročně vzrostly o 68,8 procenta.

Za energie tak lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu. Ceny zboží letos v listopadu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 18,5 procent, služby zdražily o 12,7 procenta.

Nepatrnou úsporu na levnější elektřině domácnostem vezmou dražší potraviny, obzvlášť ty používané na vánoční pečení typu mouka či cukr. Podle většiny průzkumů proto budou letošní Vánoce nejchudší za posledních mnoho let. Šetření domácností tak dopadne i na prodejce, kteří musí počítat s výrazně nižšími tržbami.

Vysoká inflace škodí i lidem s úsporami, protože jejich hodnotu výrazně snižuje. Při šestnáctiprocentní inflaci z každých uložených sto tisíc přijde člověk ročně o šestnáct tisíc. Proto stále častěji i drobní investoři hledají, co by jejich peníze před znehodnocením nejlépe uchránilo. V tomto ohledu vedou nemovitosti, protože jejich zhodnocení inflaci dlouhodobě poráží.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB